لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

آوارگان سوری از تجربه خود می گویند


آوارگان سوری در کمپی که ترکیه در نزدیکی مرز به آنان اختصاص داده به نماز پرداخته اند. ۱۶ ژوئن ۲۰۱۱
آوارگان سوری در کمپی که ترکیه در نزدیکی مرز به آنان اختصاص داده به نماز پرداخته اند. ۱۶ ژوئن ۲۰۱۱

يکی از پناهندگان سوری در ترکيه بدون ذکر نام خود از تجربيات خويش در جريان اعتراضات ضد دولتی سوريه می گويد: «ما در مراسم خاکسپاری مرد جوانی در جسر الشغور شرکت کرده بوديم که به ما تيراندازی شد و به پای من تير خورد، پس از آن ما به يک روستای نزديک مرز ترکيه فرار کرديم و ده روز در آنجا مانديم. هيچگونه کمکی از طرف هلال احمر سوریه دريافت نکرديم، فقط هلال احمر ترکيه به ما کمک کرد.

يکی ديگر از پناهندگان سوری مدعی است پس از کشته شدن برادرش به دست تک تيراندازان دولت زمانی که در حال فيلمبرداری از تظاهرات بود، از سوريه فرار کرده است. وی نيز بدون ذکر نام خود می گويد: «وقتی برادرم، حسن کشته شد من از جسر الشغور فرار کردم.»

عمليات سرکوبگرانه اخير دولت سوريه در شمال غرب کشور باعث شد بيش از ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر ديگر از مردم اين کشور به مرزهای سوريه پناه ببرند.

دولت سوريه پس از اينکه موفق شد بار ديگر کنترل استان های نا آرام شمال کشور را در دست بگيرد، از پناهندگان خواست به کشور بازگردند، اما بیشتر آنان از بيم دستگيری و مجازات حاضر به بازگشت نشده اند.

نيروهای امنيتی سوريه روز جمعه گذشته به طرف مخالفان دولت آتش گشودند. به گزارش نيروهای مخالف دولت حدود ۲۰ نفر، از جمله دو کودک ۱۲ و ۱۳ ساله در جريان اين تيراندازی ها کشته شدند.

يکی از کارکنان يک گروه ناظر بر وضعيت حقوق بشر در سوريه که در لندن مستقر است نيز می گويد، سربازان سوری با پشتيبانی تانک های ارتشی به روستايی به نام ناجيه در مرز ترکيه حمله کردند.

در همين حال روز شنبه ورود پناهندگان سوری به ترکيه با مسدود بودن راه های ورودی يکی از روستاهای مرزی آن کشور با تاخير مواجه بود. مقام های مرزی ترکيه اين امر را ناشی از اختلالات فنی کامپيوترهای اداره گمرک اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG