لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

بحران سوریه، آوارگان و آینده آنها


بیش از ۴ میلیون سوری از خشونت در کشورشان گریخته اند. اکثرا در کشورهای همسایه – ترکیه، لبنان، اردن، عراق و مصر پناهگاه یافته اند. اما، در حالی که نیروهای امنیتی وفادار به بشار اسد، و گروه های افراطی خشن مانند داعش، به هدف گرفتن جمعیت غیر نظامی ادامه می دهند، مردم بیشتری از مرز می گریزند.

همسایگان نزدیک سوریه هم اینک میزبان چنان شمار بالایی از آوارگان هستند که فشار بر منابع و جوامعشان کاملا نمایان است. برای مثال، ترکیه بیش از ۲ میلیون نفر را میزبانی می کند، در حالی که به گزارش دولت اردن، آوارگان اینک بیش از ۲۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

بنابراین، برای بسیاری از سوری ها ادامه حرکت تصمیمی دشوار بوده است. هزاران نفر، شامل خانواده های کامل چند نسلی که اینک از طریق بالکان و اروپای مرکزی سفر می کنند، امیدوار هستند به جایی برسند که بتوانند بطور سازنده و در کرامت زندگی کنند تا قتل و کشتار در کشورشان تمام شود.

آنها در جستجوی امنگاه در بسیاری از کشورهای اروپایی هستند که اینک در روند تصمیم گیری در مورد تعداد آوارگانی که می توانند بپذیرند، و جمع آوری منابع برای کمک قرار دارند.

آمریکا نیز متعهد است برنامه جامعی را برای پذیرفتن آوارگان اجرا کند، و بویژه از نیازهای آوارگان سوری آگاه است. رئیس جمهوری گفته است دولت تصمیم دارد سال آینده دستکم ۱۰ هزار آواره سوریه ای را قبول کند.

در این میان، آمریکا برای حمایت از کشورهایی که هم اینک میزبان شمار بزرگی از پناهجویان سوری هستند، بویژه همسایگان سوریه، کار می کند. ما همچنین برای میلیون ها نفرمردمی که در داخل سوریه نیاز فوری دارند کمک می فرستیم، از جمله بسیاری که در داخل دربدر شده اند. از آغاز بحران تا امروز، آمریکا بیش از ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار فراهم آورده است.

مهمتر از آن، ما از طریق مجاری دیپلماتیک برای حل صلحجویانه مناقشه سوریه کار می کنیم. زیرا در نهایت، اکثریت آوارگان روزی خواهند خواست به کشورشان باز گردند.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است « آنچه باید سرانجام اتفاق بیافتد انتقال سیاسی در سوریه است تا مردم بتوانند سرزمینی سالم، امن و باثبات داشته باشند.»

XS
SM
MD
LG