لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۹

توزیع کمک های امدادی صلیب سرخ بین آوارگان سوری در نزدیکی بابا عمر


توزیع کمک های امدادی صلیب سرخ بین آوارگان سوری در نزدیکی بابا عمر
توزیع کمک های امدادی صلیب سرخ بین آوارگان سوری در نزدیکی بابا عمر

«کمیته بین المللی صلیب سرخ» اعلام کرد امدادگران توزیع کمک های امدادی به روستایی را آغاز کرد که به آوارگان منطقه بابا عمر شهر حمص پناه داده است. حمص طی ماه گذشته هدف حمله نیروهای دولتی قرار داشته است.

بنا به گفته مقامات «کمیته بین المللی صلیب سرخ»، صلیب سرخ و هلال احمر عرب سوریه کمک های امدادی را بین آوارگان باباعمر در روستایی واقع در سه کیلومتری شهر حمص توزیع کردند. آن ها گفتند که عملیات امدادی روز یکشنبه در منطقه اینشعت حمص نیز اجرا خواهد شد.

اما مقامات «کمیته بین المللی صلیب سرخ» می گویند نیروهای دولتی سوریه کماکان به دلایل امنیتی انتقال کمک های امدادی امدادگران از باباعمر را ممنوع کرده اند. یک کاروان حامل کمک های امدادی از روز جمعه تاکنون در انتظار کسب مجوز دولت سوریه برای اجرای عملیات امدادی و کمک به غیرنظامیان گرسنه، مجروح و سرمازده این شهر بوده است.

مخالفان و معترضان سوریه که یک سال است علیه حکومت استبدادی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مبارزه می کنند، صبح روز یکشنبه از بابا عمر عقب نشینی کردند.

مقامات «کمیته بین المللی صلیب سرخ» گفتند که مذاکرات با مقامات سوریه به هدف انتقال کاروان حامل کمک های امدادی به بابا عمر ادامه دارد.

در تحولات دیگر روز یکشنبه در سوریه، فعالان حقوق بشر گفتند نیروهای هوادار اسد شهر رستن، واقع در شمال حمص را که در کنترل نیروهای شورشی قرار دارد، گلوله باران کردند.

خبرگزاری رویترز از یک مقام آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نقل کرد که حدود دو هزار شهروند سوریه برای فرار از گلوله باران شهر قصیر به لبنان متواری شده اند.

چین از دولت سوریه و مخالفان خواسته است تا با توافق در مورد یک آتش بس فوری، برای دستیابی به راهکاری برای خروج از این بحران گفتگو کنند.

چین و روسیه قطعنامه های سازمان ملل متحد مبنی بر محکومیت دولت اسد در سرکوب مخالفان حکومتی را وتو کردند.

پیکر دو خبرنگار غربی که ماه گذشته در حمص کشته شدند، روز یکشنبه با هواپیما به پاریس منتقل شد. مری کلوین، خبرنگار ساندی تایمز و رمی اوشلیک، عکاس آزاد فرانسوی در آشتباری دولت سوریه به یک مرکز مطبوعاتی موقتی در بابا عمر کشته شدند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است از ماه مارس سال گذشته تاکنون بیش از ۷۵۰۰ نفر در سوریه جان باخته اند.

مقامات سوریه ادعا می کنند که «گروهک های تروریستی» مسلح با حمایت نیروهای خارجی مسئول ناآرامی ها هستند. دولت دمشق ادعا کرده است که بیش از دو هزار تن از نیروهای امنیتی در خشونت های سال گذشته کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG