لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

فعالان: شهر رقه به تصرف مخالفان دولت سوریه در آمد


مجسمه حافظ اسد، پدر بشار اسد رییس جهوری سوریه در رقه به پایین کشیده می شود.
مجسمه حافظ اسد، پدر بشار اسد رییس جهوری سوریه در رقه به پایین کشیده می شود.
گروه نظارت بر حقوق بشر سوريه می گويد، مخالفان مسلح که با نيروهای وفادار به بشار اسد، رييس جمهوری سوريه درگیر هستند، کنترل بخش بزرگی از شهر شمالی «رقه» را پس از چند روز درگيری های شديد بدست گرفتند.

همچنین روز دوشنبه، ۴۸ نفر از نیروهای امنیتی سوریه در عراق هدف حمله نیروهای القاعده قرار گرفتند و کشته شدند. نیروهای امنیتی سوریه قصد داشتند با عبور از یک گذرگاه مرزی، به سوریه بازگردند.

در شهر رقه، فعالان تصاویر ویدیویی از ساکنان این شهر را در اینترنت منتشر کردند که به خاطر پیروزی مخالفان بر نیروهای دولتی خوشحالی می کردند.

پیشتر گروه نظارت بر حقوق بشر سوريه که در بريتانيا مستقر است، اعلام کرده بود که مخالفان مسلح در کنار نيروهای جبهه اسلامی النصره مبارزه می کنند. اين گروه فيلم آماتوری را منتشر کرده است که در آن ساکنان رقه مجسمه بشار اسد، و پدر وی و رهبر قبلی سوريه حافظ اسد را سرنگون می کنند.

آنان می گویند هنوز بخشی از نیروهای دولتی در شهر سنگر گرفته اند. در صورت تایید نهایی این خبر از سوی منابع مستقل،رقه اولین مرکز یک استان است که به تصرف نیروهای مخالف دولت در می آید.

نیروهای مسلح مخالف بشار اسد، بخش هایی از شهرهای اصلی دیگر نظیر حلب، حمص و حومه های دمشق را نیز در کنترل خود دارند.

به گفته جاشوا لندیس، یکی از ناظران تحولات سوریه در دانشگاه اوکلاهما، رقه منطقه ای سنی نشین است که به طور سنتی از حزب بعث آقای اسد در سالیان گذشته حمایت می کرده است.
XS
SM
MD
LG