لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

مرکز مذهب و ژئوپولتیک: بیشتر شورشیان سوری با داعش همفکر هستند


مقاله روزنامه گاردین

مرکز مذهب و ژئوپولتیک می گوید اگر داعش شکست داده شود دست کم ۶۵ هزار پیکارجوی جهادی می توانند این خلاء را پر کنند.

یک اندیشکده برجسته ادعا کرده است که بیش از نیمی از شورشیان مخالف بشار اسد رییس جمهوری سوریه با دیدگاه های داعش موافق هستند.

"مرکز مذهب و ژئوپولتیک" می گوید تلاش ها برای نابودی داعش در سوریه و عراق به تهدید ناشی از گروه های جهادی در جهان پایان نمی دهد، زیرا دیدگاه های افراطی داعش در میان تمام جناح های شورشی سوریه مشترک است.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که دست کم ۱۵ گروه شبه نظامی، شامل حدود ۶۵ هزار جنگجو، قادرند هر گونه خلاء ناشی از شکست داعش در سوریه و عراق به دست ائتلاف به رهبری آمریکا را پر کنند.

این گزارش می افزاید، حدود ۶۰ درصد جنگجویان در جناح های شورشی در سوریه ایدئولوژی مذهبی و سیاسی مشابه این گروه تروریستی دارند.

مرکز مذهب و ژئوپولتیک که توسط بنیاد تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، اداره می شود، می گوید "غرب با معطوف کردن تمام توجه اش به داعش، خود را در برابر خطر یک شکست استراتژیک قرار می دهد. شکست نظامی این گروه نقطه پایانی بر جهادی گری در جهان نخواهد گذاشت. ما نمی توانیم یک ایدئولوژی را با بمب از بین ببریم، ولی جنگ ما یک جنگ ایدئولوژیک است."

این گزارش پس از آن منتشر می شود که سازمان ملل متحد بر سر قطعنامه ای به توافق رسید که آغاز "فوری" مذاکرات رسمی بین رژیم اسد و اپوزیسیون میانه رو در آغاز ماه ژانویه را مورد حمایت قرار می دهد.

اما "مرکز مذهب و ژئوپولتیک" هشدار می دهد که گروه های افراطی چون جبهه النصره – گروه وابسته به القاعده – و احرار شام، می توانند از به چالش کشیده نشدنشان بهره ببرند.

در این پژوهش آمده است: "اگر داعش شکست داده شود، دست کم ۶۵ هزار جنگجوی متعلق به دیگر گروه های سلفی جهادی هستند که آماده اند جای داعش را بگیرند."

مطالعه این مرکز تصریح کرده است که "بزرگترین خطر پیش روی جامعه بین المللی گروه هایی هستند که ایدئولوژی مشترکی با داعش دارند، اما در مبارزه برای شکست این گروه مورد بی توجهی قرار می گیرند."

این اندیشکده تاکید دارد "هر چند تلاش های نظامی علیه داعش ضرورت دارد، ولی سیاستگذاران باید این را درک کنند که شکست داعش پایان تهدید جهادی گری سلفی نیست، مگر آن که با شکست فکری و مذهبی ایدئولوژی مهلکی همراه باشد که به آن تحرک می بخشد."

* برگردان فارسی این مقاله تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG