لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

خروج مردم از شهرهای سوریه درپی تهدید مخالفان


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی
در پی هشدار ستیزه جویان مخالف دولت سوریه برای حمله و ایجاد اخلال در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هزاران نفر از شهرهای تحت کنترل نیروهای دولت گریختند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گروه های مخالف دمشق، شورای اسلامی، یک نهاد نظامی و مدنی در مناطقی که تحت تصرف گروه های شورشی قرار دارد، به غیرنظامیان دستور داد تا نیمه شب جمعه از شهر ادلیب در شمال غربی سوریه خارج شوند. شورشیان مسیرهای منتهی به ادلیب را از سه طرف بسته اند.

یکی از فعالان حاضر در منطقه گفت پس از پایان مهلت تعین شده توسط شورای اسلامی، ستیزه جویان مخالف دولت راه های ارتباطی نواحی تحت کنترل خود به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی را خواهند بست.

گفته می شود صدها نفر دیگر نیز در شهر حما، در پی تهدید شورشیان مخالف دولت، اقدام به ترک خانه های خود کرده اند.

دولت سوریه می گوید انتخابات ۱۳ خرداد (۳ ژوئن)، که انتظار می رود به سومین دوره ۷ ساله ریاست جمهوری بشار اسد منجر شود، راهی برای پایان دادن به مناقشه ۳ ساله در آن کشور است. گروه های مخالف حکومت سوریه و کشورهای غربی، انتخابات پیش رو را فریبکاری خوانده و آن را محکوم کرده اند.

همزمان دیده بان حقوق بشر در سوریه، جدیدترین آمار کشته شدگان در بمباران های وقفه شهر حلب در سوریه را اعلام کرد و گفت این آمار، جدا از ۱۶۲ هزار و چند صد نفری است که از آغاز جنگ داخلی در سوریه جان خود را از دست داده اند.

بنابر گزارش این سازمان، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، هزار و ۹۶۳ نفر، از جمله ۲۸۳ زن و ۵۶۷ کودک و نوجوان در انفجارهای ناشی از اصابت بمب های بشکه ای در حلب کشته شده اند.

بنابر گزارش ها، حکومت سوریه از بمب های بشکه ای که حامل صدها کیلوگرم مواد منفجره و خرده های فلز هستند، برای سرکوب مخالفان در حلب استفاده می کند.

دیده بان حقوق بشر در سوریه در گزارش دیگری اعلام کرد در حمله گروه موسوم به «دولت اسلامی عراق و شام» به روستای شمالی راس العین در ۶۰۰ کیلومتری دمشق در روز پنجشنبه، ۱۵ کرد از جمله ۷ کودک کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG