لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

با عقب‌نشینی شورشیان، ارتش سوریه آماده تصرف یک شهر استراتژیک می‌شود


تصویر آرشیوی از نیروهای ارتش سوریه
تصویر آرشیوی از نیروهای ارتش سوریه

نیروهای دولتی سوریه آماده‌ می‌شوند تا طی یک عملیات گسترده نظامی با پشتیبانی روسیه، کنترل یک شهر استراتژیک را که از سال ۲۰۱۴ در دست شورشیان بوده است، پس بگیرند.

به گزارش رویترز در روز سه شنبه ۲۹ مرداد، سازمان ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است و اخبار خود را از فعالان سوری می گیرد، و نیروهای نظامی حامی دمشق، گفته‌اند که شورشیان از شهر خان شیخون، شبانه عقب نشینی کرده‌اند.

رویترز می‌گوید با این حال، گروه اصلی شورشیان گفته‌ است که هنوز کنترل بخش‌هایی از این شهر را در دست دارد و درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

تصرف خان شیخون یک دستاورد عمده برای بشار اسد در منطقه شمال غرب کشور به شمار می‌ رود. دولت او وعده داده است «هر ذره» از خاک سوریه را پس بگیرد. تلاش اسد با مداخله نیروهای ترکیه در منطقه، پیچیده شده است.

در همین حال دولت ایالات متحده می‌گوید حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم حاکم بر ایران، در سوریه، باید پایان یابد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، به تازگی گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.

ایالات متحده تاکنون بارها نقش ویرانگر جمهوری اسلامی در مناقشات منطقه‌ای، از جمله در سوریه، که موجب طولانی شدن جنگ در آن کشور شده است، را محکوم کرده و قطع کردن محل درآمدهای جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تامین مالی گروه‌ها و رژیم‌های تبهکار، از جمله حزب‌الله و رژیم اسد در سوریه، را از اهداف اصلی بازگرداندن تحریم‌های اعمال شده بر رژیم ایران، برشمرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز به تازگی در جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت که رژیم ایران در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای اجرای عملیات تروریستی و تهدید اسرائیل است و تاکید کرد که فشار ایالات متحده برای مقابله با همین کارهای جمهوری اسلامی است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG