لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

دیپلمات ها افزایش شمار کشته شدگان در سوریه را تکان دهنده می نامند


اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد می گویند از اطلاعاتی که کمیسر حقوق بشر سازمان ملل ارائه داده و حاکی از کشته شدن بیش از ۵ هزار تن است نگران شده اند.

رزمری دی کارلو، قائم مقام نماینده دایمی آمریکا می گوید بحران حقوق بشر در سوریه، صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند. او گفت تخمین سازمان ملل متحد درباره کشته شدگان در سوریه در چهار ماه گذشته از دو برابر فراتر رفته است و قابل درک نیست که چرا شورای امنیت درباره وضعیت سوریه سخنی به میان نیاورده است.

در اواسط مهر ماه، چین و روسیه یک قطعنامه پیشنهادی را که سرکوب خونین معترضان در سوریه را محکوم می کرد وتو کردند. اما سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت غیر اخلاقی است که کشورهای غربی مسکو را به جلوگیری از کار شورای امنیت متهم کنند، در حالی که حاضر نیستند به بخش های «افراطی مسلح» مخالفان سوری فشار وارد بیاورند.

نماینده آلمان گفت کشورش با ارزیابی کمیسر عالی حقوق بشر که نیروهای امنیتی سوریه امسال مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند موافق است. او افزود گزارش حاکی است که در سرکوب غیر نظامیان، طرح مداومی از سیاست حکومتی وجود دارد.

سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد گزارش ناوی پیلاری را «هراسناک» توصیف کرد و گفت وضع با استقرار نیروهای نظامی در حمص، بازداشت های گسترده، شکنجه و تجاوز جنسی بدتر می شود.

تمام نمایندگان بر نیاز به همکاری با اتحادیه عرب در آنچه سفیر آلمان در سازمان ملل متحد آنرا یک «بحران بسیار جدی در منطقه» نامید تاکید گذاشتند.

پس از ارائه گزارش، سازمان نظارت بر حقوق بشر بیانیه ای صادر کرد و گفت «دست روی دست گذاشتن دیگر یک گزینه نیست» و افزود «قصاوت تاریخ درباره کسانی که تصمیم گرفتند تراژدی سوریه را نادیده بگیرند، سخت خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG