لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

تانک های ارتش سوريه در يورش به شهرحما کشته به جا گذاشتند


تانک های ارتش سوريه در يورش به شهرحما کشته به جا گذاشتند
تانک های ارتش سوريه در يورش به شهرحما کشته به جا گذاشتند

فعالان و شاهدان در سوريه می گويند تانک های ارتش بامداد روز یکشنبه وارد شهر مرکزی حما شدند و دست کم ۲۳ نفر را کشتند. گفته می شود شمار کشته شدگان رو به افزايش است.

شاهدان از تيراندازی های شديد در حما خبر داده اند که صحنه اعتراض های بزرگ عليه بشار اسد بوده است.

فعالان می گويند هدف آقای اسد درهم شکستن قيام های عمدتا مسالمت آميز مردمی است که از ماه مارس و در اعتراض به حکومت يازده ساله او بسياری از نقاط کشور را فرا گرفته است.

گروه های مدافع حقوق بشر می گويند نيروهای سوری دست کم ۱۶۰۰ غير نظامی را در جريان توسل دولت به سرکوبی سرکوبی ناراضيان کشته اند. دولت بیشتر، تروريست ها و ستيزه جويانی را مقصر معرفی می کند که به گفته سخنگويانش صدها پرسنل امنيتی را کشته اند.

تائيد گزارش های مربوط به نا آرامی های سوريه بسيار دشوار است زيرا دولت سفر و ديدار آزادانه رسانه های خارجی از کشور و تهيه گزارش های خبری را برای بسياری از رسانه ها ممنوع کرده است.

فرانسه به تازگی سوريه را برای سرکوبی و تداوم در بازداشت ها و کشتار غيرنظاميان تقبيح و محکوم کرد. وزارت امور خارجه فرانسه در اطلاعيه ای می گويد سوريه سفر و بازديد از محدوده خارج از دمشق را برای سفيران فرانسه و آمريکا بدون کسب اجازه ممنوع کرده است. سفر اوايل اين ماه سفيران هر دو کشور به حمص، که برای ابراز هم بستگی با سکنه اين شهر خشونت ديده صورت گرفت، با واکنش های خشم آلود مقام های سوری مواجه شد.

XS
SM
MD
LG