لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

بزرگترین تظاهرات اعتراضی در مهمترین شهر سوریه


نیروهای امنیتی یک دانشجوی دانشگاه حلب را کتک می زنند. تصویر از یک ویدئوی منسوب به درگیری در ۱۷ مه است.
نیروهای امنیتی یک دانشجوی دانشگاه حلب را کتک می زنند. تصویر از یک ویدئوی منسوب به درگیری در ۱۷ مه است.
نیروهای نظامی سوریه روز جمعه به روی تظاهرکنندگانی که بزرگترین راهپیمایی اعتراضی را در شهر حلب ترتیب داده بودند آتش گشودند. حلب تا پیش از این در ۱۵ ماه اخیر که اعتراض ها در سوریه ادامه دارد همواره به عنوان مهمترین پایگاه هواداران بشار اسد رییس جمهور سوریه شناخته می شد.

رییس گروه بازرسان سازمان ملل متحد در سوریه هشدار داد که نه تیم تحت نظارت او و نه اقدام نظامی هیچکدام قادر به حل بحران این کشور نیستند و از طرفهای درگیر خواست تا برای رسیدن به راه حلی مشخص با یکدیگر مذاکره کنند.

همزمان نیروهای نظامی سوریه به حملات خود علیه مواضع معترضان ادامه دادند و بزرگترین گروه مخالف حکومت سوریه، طرح سازمان ملل برای خاتمه بحران را غیرواقعی دانست.

تظاهرات ضدحکومتی در حلب از زمانی گسترش یافت که دو هفته قبل (سوم ماه مه) در حمله به خوابگاه دانشجویان دانشگاه حلب چهار دانشجو کشته شدند و این دانشگاه به طور موقت تعطیل شد.

حلب در شمال سوریه مهمترین شهر این کشور و قطب تجاری محسوب می شود و ترکیب جمعیتی آن شامل اقلیت های قومی و مذهبی است که معمولا حامی حکومت مرکزی بوده اند و یا دستکم تمایلی برای پیوستن به اعتراض ها نداشته اند.
روز پنجشنبه نزدیک به ۱۵ هزار دانشجو در برابر ورودی دانشگاه حلب و در حضور بازرسان سازمان ملل متحد تظاهرات کردند و نیروهای امنیتی به مقابله با آنها پرداختند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تظاهرات روز جمعه در حلب گسترده تر از روز قبل بوده و در نقاط مختلف این شهر ادامه یافت. روزهای جمعه مهمترین روز تظاهرات سراسری در سوریه است و معمولا گروه های مخالف هر هفته نام خاصی را برای راهپیمایی روز جمعه اعلام می کنند. تظاهرات جمعه این هفته «یادبود قهرمانان دانشگاه حلب» نام گرفته بود.

به گفته نیروهای مخالف حکومت سوریه، روز جمعه همچنین حمله نظامیان به سایر شهرها و نقاطی که راهپیمایی های اعتراضی در آنها جریان داشت ادامه یافت، از جمله در حومه های دمشق، شهر حما و شهر رستن که از چند ماه قبل در اختیار نیروهای انقلابی قرار دارد.

بیش از ۲۰۰ بازرس سازمان ملل متحد در چارچوب طرح صلح این سازمان به سوریه رفته اند تا با نظارت بر اوضاع، زمینه رفع بحران را فراهم سازند.

ژنرال رابرت مود، رییس این هیات بازرسان روز جمعه در دمشق به خبرنگاران گفت که اگر طرفین درگیر تعهدی برای پایان خشونت ها نداشته باشند و زمینه مذاکره با یکدیگر را فراهم نسازند از دست هیات بازرسان برای توقف خونریزی کاری ساخته نیست.

سازمان ملل متحد دو ماه قبل اعلام کرد که از زمان آغاز اعتراض ها در سوریه بیش از نه هزار تن کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG