لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

نیروهای سوریه مردم شمال کشور را زیر آتش گرفتند


نیروهای سوریه مردم شمال کشور را زیر آتش گرفتند
نیروهای سوریه مردم شمال کشور را زیر آتش گرفتند

روز جمعه تانکهای ارتش سوریه به پشتیبانی هلکوپترهای مسلح، در منطقه ناآرام شمال این کشور به تاخت وتاز پرداخته و معترضان ضد دولتی را کشتند.

در پی یک روز دیگر اعتراضات خیابانی سراسری علیه دولت بشار اسد، فعالان حقوق بشر در منطقه گفتند نیروهای امنیتی سوریه دستکم سی و دو تظاهر کننده را کشته اند.

به گفته آنها هفت تظاهرکننده در یکی از شهرهای ساحلی که در تلاش برای پاره کردن تصویر بشار اسد بودند به دست سربازان سوری کشته شدند.

در واشنگتن، کاخ سفید آنچه را " استفاده گستاخانه از خشونت" در سرکوب سه ماهه طرفداران دمکراسی نامید محکوم کرده و می گوید اسد سوریه را در یک " مسیر خطرناک" هدایت می کند.

بیش از چهار هزار سوری به ترکیه گریخته اند، در آنچا در چند روز گذشته چادرهایی برپا شده است.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ، متحد دیرینه اسد، دولت او را به "ددمنشی" متهم کرد.

در سازمان ملل متحد، دیپلمات ها در باره پیش نویس قطعنامه ای که خشونت در سوریه را محکوم می کند بار دیگر به بحث پرداختند، اما نتوانستند به توافق برسند.

بسیاری از کشورهای غربی از پیش نویس حمایت می کنند، اما روسیه و چین با آن مخالف هستند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد چند بار سعی کرد با اسد تماس بگیرد، اما مقامات سازمان گفتند رهبر سوریه حاضر نشد پاسخ دهد. بعدا، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: استفاده از نیروی نظامی علیه شهر وندان غیر قابل قبول است و نگرانی خود را از "کشتار" ابراز داشت.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند از آغاز سرکوب در سوریه در ماه مارس دست کم هزاروصد تن کشته شده اند و نیروهای امنیتی بیش از ده هزار نفر را دستگیر کرده اند.

XS
SM
MD
LG