لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

رییس دولت موقت سوریه: خواهان خروج نیروهای ایران و دیگر کشورها از سوریه هستیم


دکتر جواد ابو حطب رییس دولت موقت سوریه
دکتر جواد ابو حطب رییس دولت موقت سوریه

رئیس گروهی موسوم به دولت موقت سوریه در تبعید می گوید باید اقدام جدی برای خروج نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ایران، حزب الله و دیگر گروه ها از سوریه صورت بگیرد.

دکتر جواد ابو حطب رییس دولت موقت سوریه روز پنجشنبه ۴ آبان این سخنان را در کلوب مطبوعات شهر واشنگتن بیان کرد.

او و اعضای ائتلاف اپوزیسیون سوریه که به دعوت حامیان آمریکایی – سوری مردم سوریه در آمریکا به واشنگتن سفر کرده، روز پنجشنبه در «کلوب مطبوعات» آمریکا در مورد تلاش برای ایجاد ثبات و امنیت مردم سوریه و موانع در راه این هدف صحبت کردند.

دکتر جواد ابو حطب رییس دولت موقت سوریه بزرگترین هدف در حال حاضر را تامین آموزش کودکان و جوانان و فراهم کردن نیازهای بهداشتی مردم سوریه خواند و گفت همزمان با شکست و خروج نیروهای داعش از سوریه، بزرگترین تهدید، جایگزین شدن آنها با شبه نظامیان شیعه و افراطگرایان تحت حمایت ایران و نمایندگان آنها حزب الله است.

وی گفت: ما خواهان اقدمات جدیدی برای توقف افزایش شمار شبه نظامیان شیعه و حزب الله تحت حمایت ایران و تسلط شبه نظامیان خارجی، از عراق و افغانستان و دیگر نقاط، در سوریه هستیم. این شبه نظامیان همه تاسیسات دولت سوریه را کنترل و تصمیمات را به بشار اسد دیکته می کنند و این کنترل در خدمت گسترش نفوذ ایران شیعه در منطقه است.

دکتر حطب افزود: بشار اسد بدون حمایت ایران و روسیه قادر نیست به کشتار مردم و بمباران شیمیایی آنها ادامه دهد و همچنین از گرسنگی مردم بعنوان سلاح دیگری علیه آنها استفاده می کند و افزود محرومیت کودکان و جوانان سوری از آموزش و حداقل رفاه و بهداشت، آنها را مستعد گرایش به افراطگرایی می کند.

دکتر حطب گفت پس از آزادی رقه اکنون پیکار آزاد سازی دیر الزور در پیش است ولی جنگ در آنجا مشکلتر خواهد بود زیرا شبه نظامیان و حزب الله تحت حمایت ایران حضوری بسیار قوی درمنطقه دیر الزور دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG