لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

ديپلمات ها: مذاكرات صلح سوريه حتما برگزار مى‌شود، حتی با تاخیر اندک


دیدار جان کری و سرگئی لاوروف وزیران خارجه آمریکا و روسیه در شهر زوریخ سوئیس درباره مذاکرات صلح سوریه - ۳۰ دی ۱۳۹۴
دیدار جان کری و سرگئی لاوروف وزیران خارجه آمریکا و روسیه در شهر زوریخ سوئیس درباره مذاکرات صلح سوریه - ۳۰ دی ۱۳۹۴

دیپلمات های حاضر در مذاکرات صلح سوریه می گویند بخاطر اختلاف بر سر اینکه چه کسی نماینده گروه های اپوزیسیون سوریه در این مذاکرات باشد، امکان دارد مذاکرات صلح سوریه به تاخیر بیفتد اما این مذکرات به طور قطعی در هفته آینده برگزار می شود.

دور جدید مذاكرات بین المللی صلح سوریه به میزبانی سازمان ملل متحد، قرار است روز دوشنبه ۲۵ ژانویه (پنجم بهمن ماه) در شهر ژنو سوئیس آغاز شود. اما برخی مقامات مى گويند ممكن است، هرچند براى مدتى كوتاه، به تعویق بیافتد.

جان كرى وزير خارجه ایالات متحده که برای شرکت در نشست اقتصادی داووس به سويس رفته است، روز پنجشنبه گفت ممكن است گفت‌وگوهای صلح سوریه "يک يا دو روز" به عقب بيافتد.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در زوريخ با سرگئى لاوروف همتای روس خود دیدار كرد و قرار بود با مقامات عربستان سعودى نيز گفت‌وگو کند، با اين هدف كه در مورد گروه هاىى كه بايد پشت ميز مذاكره بنشينند، توافقی حاصل شود.

به گزارش روزنامه لس آنجلس تايمز، دولت هاى آمريكا و روسيه، كه از جناح هاى گوناگون در جنگ تقريبا پنج ساله سوریه حمایت مى كنند، به شدت از طرح مذاکرات ژنو برای گفت‌وگو بین دولت و اپوزیسیون سوریه حمايت مى كنند.

لاوروف در زوريخ يادآور شد كه روسيه نمى خواهد مذاكرات از ژانويه به فوريه موکول شود.

گفته مى شود سياست دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد بحران سوريه، از ژانويه سال ۲۰۱۴، وقتى مذاكرات صلح در سويس جريان داشت، تغيير كرده است.

مقامات امريكا پیشتر اصرار داشتند كه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بايد فورا از قدرت كنار رود، اما اين بار موضع خود را نرم كرده و مى گويند او مى تواند در دوره انتقالی کوتاه مدت باقى بماند، اما در نهايت بايد کناره گیری کند.

به نوشته لس آنجلس تايمز، سياست آمريكا در مورد سوريه از تمركز بر بركنارى اسد بر نابودى گروه داعش تغيير كرده است. در همين حال متحدان اروپايی آمريكا، واشنگتن را براى اقداماتى كه به جنگ بى ثبات كننده سوريه پايان دهد، تحت فشار گذاشته اند.

يك مانع عمده در تلاش هاى سازمان ملل متحد براى ترتيب دادن مذاكرات ژنو اين بوده است كه تصميم گرفته شود چه كسى نماينده اوپوزيسيون سوريه، كه از پيكارجويان اسلامگرا تا گروه های معتدل و سكولار را در بر می گیرد، خواهند بود.

تاکنون در مورد كنار گذاشتن دو گروه افراطی داعش و جبهه النصرت از مذاکرات توافق شده است، اما شركت ديگر گروه هاى اسلامگرا، مانند احرار شام، رد نشده است.

در اين ميان، در واشنگتن بسيارى از مقامات ابراز اميدوارى كرده اند ايران به عنوان نتيجه‌اى از توافق جامع اتمى، همكارى بيشترى در مذاكرات صلح سوريه نشان دهد.

XS
SM
MD
LG