لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

ائتلاف ملی سوریه خواهان کسب حمایت نظامی شد


نشست مخالفان سوری و نمایندگان کشورهای جهان در مراکش
نشست مخالفان سوری و نمایندگان کشورهای جهان در مراکش
ائتلاف ملی سوریه بار دیگر از جامعه جهانی خواهان حمایت نظامی شده است.

این تقاضا امروز چهارشنبه طی نشست ائتلاف ملی سوریه در مراکش مطرح شد. در این نشست بیش از یکصد تن از نمایندگان کشورهای اروپایی و کشورهای حاشیه خلیج فارس شرکت دارند.

به رغم آنکه بسیاری از کشورها، ائتلاف ملی سوریه را به رسمیت شناخته اند، مخالفان اسد می گویند این کافی نیست و برای براندازی حکومتی که نزدیک به دو سال است با آن می جنگندبه کمک نیاز دارند.

نشست مراکش، چهارمین دور گفت و گوی مخالفان با نمایندگان کشورهای غربی و قدرت های جهان است.

رییس جمهوری آمریکا این دعوت به کمک را پذیرفته و دیرگاه دیروز سه شنبه حمایت خود را از مخالفان اسد اعلام کرد. بریتانیا و فرانسه نیز به ایالات متحده پیوسته اند. پشتیبانی قدرت های غربی از مخالفان در سوریه، شامل کمک نظامی نخواهد بود.

دولت بشار اسد امروز چهارشنبه این اعلام حمایت را محکوم کرد و افزود که تنها ترفند مخالفان، ترور است و با حمایت غرب از مخالفان سوریه، باب هر گونه گفت و گوی بین المللی با هدف حل بحران سوریه بسته می شود.

انتظار نمی رود که اتحادیه اروپا و آمریکا به تأمین سلاح یا تجهیز نظامی مخالفان دست بزنند. یکی از دلایل عمده آن است که واحدهای عملیاتی القاعده در مصر فعالند.

به گفته ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، تحریم تسلیحاتی سوریه که شامل مخالفان آن هم می شود، تغییری نخواهد کرد. کشورهای غربی کمک های
انساندوستانه خود را به مخالفان بشار اسد ادامه خواهند داد.

قرار بود هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا نیز در نشست امروز دوستان سوریه شرکت کند، اما اعلام شد که وی به سبب بیماری نمی تواند در نشست شرکت کند.
آمریکا با وجود ارسال کمک های انساندوستانه به مخالفان سوریه، تا پیش از برگزاری این دور نشست دوستان سوریه،‌ از به رسمیت شناختن مخالفان اسد خودداری و سبب آن را نیز ناهماهنگ بودن آنها اعلام کرده بود.

طی نشست مراکش اما دولت ایالات متحده اعلام کرد که نهادینه شدن فعالیت های مخالفان سوریه سبب آن شده که آمریکا به نتیجه برسد که می تواند این گروه را به رسمیت بشناسد.

معاذ الخطیب، رهبر تازه مخالفان در سوریه، طی سخنان خود در نشست مراکش، هرگونه افراط گرایی را در فعالیت های مخالفان اسد محکوم کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت به رسمیت شناختن مخالفان رژیم سوریه، توافق پیشین غرب و مواضع آن را در این خصوص نقض می کند.
XS
SM
MD
LG