لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

کمک ۶۰ میلیون دلاری آمریکا به اپوزیسیون سوریه


آمریکا ۶۰ میلیون دلار کمک فوری برای اپوزیسیون سوریه فراهم می کند، که غذا و لوازم پزشکی، و نیز کمک های مستقیم غیر قتاله برای شورای عالی نظامی این اپوزیسیون، از جمله آنهاست.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا این تحول را امروز، پنجشنبه پس از جلساتی که در رم برگزار شد اعلام کرد و گفت اپوزیسیون سوریه و حامیان بین المللی آن " متفقا و با اولویت برای صلح " با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

وی گفت دنیا شاهد تشدید بی رحمی های بشارالاسد رئیس جمهوری سوریه بوده است و تا وقتی که آقای اسد در قدرت باشد مردم سوریه نمی توانند به هدف "جامعه ای آزاد، امن و منصفانه" دست یابند.

مذاکرات با حضور معاذ الخطیب رئیس شورای ملی سوریه انجام گرفت که بعدا در کنفرانس خبری کری نیز حضور داشت.

کری گفت تصمیم آمریکا در واکنش به "تداوم خشونت و بی رحمی های ناشی از تفوق نیروهای مسلح سوریه" اتخاذ شده است، و افزود " ارتش سوریه از کمک های جنگجویانی از ایران و گروه ستیزه گر حزب الله برخوردار است".

مذاکرات امروز طیفی گسترده تر از گروه کشورهای موسوم به دوستان سوریه را در بر داشت ، که عموما کشورهای اروپائی و خاورمیانه ای حامی مخالفان بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه هستند.

کری روز چهارشنبه گفته بود آمریکا در جستچوی راه هائی است تا به گذار سیاسی مورد درخواست مردم سوریه شتاب بیشتری بدهد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه گفت آمریکا کمک به اپوزیسیون سوریه را با هدف کمک به تبدیل آن به تشکیلاتی قوی تر، منسجم تر و سازمان یافته تر، مد نظر دارد. وی گفت مقامات آمریکائی تمامی گزینه های عملی برای سوریه پس از اسد را بررسی می کنند.

آمریکا تا کنون برای مخالفان مسلح سوری کمک های غیر قتاله، نظیر تجهیزات مخابراتی فراهم می کرد.

به گزارش روزنامه های واشنگتن پست و نیویورک تایمز، کمک های گسترده تر آمریکا گرچه می تواند شامل فراهم ساختن تعلیمات نظامی و تجهیزاتی نظیر خود رو و دوربین های دید شبانه بشود، اما کمک هائی تسلیحات نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG