لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

اعتراض اپوزیسیون سوریه به سکوت در مقابل جنگاپوزیسیون سوریه می گوید برای اعتراض به آنچه که سکوت در مقابل جنگ در سوریه توصیف می کند تصمیم گرفته است در بعضی جلسات بین المللی شرکت نکند.

خبرگزاری آسوشتدپرس در گزارشی در این باره بخش هائی از اطلاعیه اپوزیسیون ائتلاف ملی را نقل می کند که در آن گفته شده است این گروه ائتلافی خود را از بعضی جلسات بین المللی کنار می کشد تا به سکوت حاکم بر کشتار سوری ها اعتراض کند.

اطلاعیه اپوزیسیون، آخرشب جمعه، پس از آن منتشر شد که این ائتلاف گفته بود دولتی تشکیل می دهد تا "مناطق آزاد شده" در سوریه را اداره کند.

این گروه ائتلافی می گوید در جلساتی که قرار است در ایتالیا، روسیه و آمریکا تشکیل شود، شرکت نخواهد کرد تا به فقدان "شرم آور" تقبیح بین المللی در مورد "جنایات ارتکابی علیه مردم سوریه" اعتراض کند.

ائتلاف قرار بود روز پنجشنبه در جلسه دوستان سوریه در رم شرکت کند که انتظار می رود جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز در آن حضور داشته باشد .

احمد معاذ الخطیب رهبر ائتلاف به مسکو نیز دعوت شده است.

اطلاعیه ائتلاف می گوید "سکوت بین المللی در مورد جنایاتی که همه روزه علیه مردم ما انجام می گیرد به مثابه مشارکت در کشتارهای دوساله است".

اطلاعیه می افزاید "ما رهبران روسیه را بخصوص از نظر اخلاقی و سیاسی مسئول می شناسیم زیرا با تسلیحات به حمایت از رژیم دمشق ادامه می دهند".

اندکی پیشتر، در پایان جلسه ای در قاهره، ولید البونانی سخنگوی ائتلاف برنامه های مورد نظر برای اداره "مناطق آزاد شده" توسط دولتی را شرح داده بود که وی می گوید امیدوار است در شمال سوریه مستقر شود.

ترکیب، و "نخست وزیر" این دولت، به گفته وی، قرار است روز دوم مارس در جلسه ای تعیین شود، که اعضای ائتلاف می گویند در استانبول برگزار خواهد شد.

این گروه ائتلافی سرگرم رسیدگی به پیشنهادی بوده است که توسط خطیب برای انجام مذاکرات مستقیم با رژیم بشار الاسد عنوان شده است. گروه ، مذاکره با خود اسد، یا فرمانده قوا را رد کرده است، زیرا خطیب می گوید پیشنهاد او فقط در مورد مذاکره با کسانی است که "دستشان به خون آلوده نباشد".

اتحادیه عرب و آمریکا، منتقدان علنی رژیم اسد، نظیر ایران و روسیه ، که هردو به رژیم دمشق نزدیک هستند، از این ابتکار استقبال کرده اند.

سازمان ملل متحد می گوید دست کم ۷۰ هزار نفر از پانزدهم مارس ۲۰۱۱ که قیام مردمی در سوریه شروع شد تا کنون کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG