لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۳

سفیر ائتلاف سوریه در فرانسه اعلام شد


فرانسه از یک عضو اوپوزیسیون سوریه به عنوان سفیر کشور در پاریس استقبال کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس ، سفیر جدید، منذر ماخوس، در پی مذاکراتی که روز شنبه در کاخ الیزه بین فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه و احمد معاذ الخطیب، رییس ائتلاف جدید اوپوزیسیون سوریه صورت گرفت، در برابر خبرنگاران حاضر شد.

خطیب ، ماخوس را یکی از نخستین کسانی که برای آزادی در سوریه سخن گفت توصیف کرد، و افزود او چهار مدرک دکترا دارد، به فرقه شیعیان علوی که بشار اسد رییس جمهوری عضو آن است متعلق است و گزینش او کوشش برای نزدیک شدن به تمام قشرهای جامعه سوریه را نشان می دهد.

اتئلاف روز یکشنبه در جریان جلسه ای در دوحه پایتخت قطر تشکیل شد و فرانسه روز چهارشنبه آنرا برسمیت شناخت.

فرانسه رهبری کوشش برای سرنگونی رژیم اسد را بر عهده گرفته است، و اولاند تکرار کرد فرانسه ائتلاف ملی برای نیروهای مخالف و انقلابی سوریه را تنها نماینده مردم سوریه و دولت موقت آینده می شناسد.

اولاند همچنین تایید کرد لورن فابیوس وزیر امور خارجه ، که در جلسه روز شنبه حضور داشت، مساله لغو تحریم های تسلیحاتی علیه سوریه را روز دوشنبه در جلسه وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در بروکسل مطرح خواهد ساخت.

فابیوس پیشنهاد کرده است تسلیحات دفاعی به شورشیان سوریه تحویل داده شود تا آنها بتوانند از خود در برابر حملات رژیم بشار اسد حفاظت کنند.

در گزارس آسوشیتد پرس گفته می شود از آغاز قیام علیه بشار اسد بیش از 36 هزار تن کشته شده اند و ائتلاف جدید بر نیاز به جنگ افزار برای دفاع از شهر وندان سوریه تاکید می گذارد.

انتظار می رود فابیوس شریکان فرانسه در اتحادیه اروپا را نیز به شناسایی ائتلاف ترغیب کند.

فرانسوا اولاند گفت الخطیب، که پیشتر یک واعظ مسلمان بود، به او اطمینان داد ائتلاف خواهان وحدت مردم سوریه است .

آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی گفته اند پیش از شناسائی ائتلاف ترجیح می دهند صبر کنند و ببینند که آیا گروه جدید براستی جامعه متنوع سوریه را نمایندگی می کند یانه.
XS
SM
MD
LG