لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

ائتلاف به رهبری آمریکا: ادعای ورود نیروهای دولت اسد به منبج «نادرست» است


شهر منبج در سال ۲۰۱۶ از تصرف نیروهای گروه داعش خارج شد و از آن زمان از سوی «شورای نظامی منبج» اداره می‌شد.
شهر منبج در سال ۲۰۱۶ از تصرف نیروهای گروه داعش خارج شد و از آن زمان از سوی «شورای نظامی منبج» اداره می‌شد.

در حالیکه دولت سوریه مدعی شده که نیروهای ارتش بشار اسد به درخواست کردها وارد شهر منبج در شمال این کشور شده اند، ائتلاف تحت رهبری آمریکا روز جمعه در بیانیه ای نوشت که این ادعا نادرست است.

ائتلاف به رهبری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد ادعای ورود نیروهای دولتی به شهر منبج نادرست است.

در این بیانیه از همه خواسته شده که نسبت به یکپارچگی منبج و امنیت شهروندان آن احترام بگذارند.

پیشتر یکی از فرماندهان ارتش سوریه خبر داد که نیروهای نظامی دولت بشار اسد پس از سال‌ها وارد کردنشین منبج در شمال این کشور شده‌اند. او مدعی شد که نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» موسوم به «ی.پ.گ» از ارتش اسد درخواست کرده اند.

شهر منبج در سال ۲۰۱۶ از تصرف نیروهای گروه داعش خارج شد و از آن زمان از سوی «شورای نظامی منبج» اداره می‌شد. شورایی که بخشی از نیروهای دموکرات کرد در سوریه است.

هم‌زمان الهام احمد، از مسئولان نیروهای کرد، به آسوشیتدپرس گفت که نیروهای ارتش سوریه به ورودی این شهر رسیده‌اند، اما هنوز کنترل آن را به دست نگرفته‌اند. به گفته او توافقی میان نیروهای کرد با سوریه و روسیه شکل گرفته است که در صورت خروج کامل نیروهای آمریکایی، آن‌ها کنترل شهر را به دست بگیرند.

نیروهای کرد نگران آن هستند که پس از خروج نظامیان ایالات متحده از شمال سوریه، ارتش ترکیه به این مناطق حمله کند. پیش از این حمله اترش ترکیه به شهر عفرین، باعث خروج ساکنان کرد این شهر از این منطقه شده بود.

پرزیدنت ترامپ چهارشنبه گذشته با اعلام شکست کامل شبه نظامیان داعش، فرمان عقب نشینی نیروهای تقریبا دو هزار نفره آمریکا از شمال سوریه را صادر کرد.

این اقدام با انتقادات زیادی از سوی متحدان آمریکا و در داخل، از سوی جمهوریخواهان، روبرو شد. حتی وزیر دفاع آمریکا نیز استعفا کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیشتر با اشاره به مکالمه تلفنی خود با پرزیدنت ترامپ، اعلام کرده بود که کشورش انجام عملیات نظامی علیه گروه های کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه را به حال تعلیق در آورده است، با این حال، گزارش ها روز از اعزام واحدهای زرهی این کشور برای تقویت نیروهای ترکیه در مناطق مرزی سوریه خبردادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG