لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

نبرد مسلحانه طرفداران و مخالفان اسد در لبنان


مقامات لبنانی می گویند نبردهای فرقه ای مسلحانه مرتبط با جنگ داخلی در کشور همسایه، سوریه، به کشته شدن چهار نفر دیگر در شهر شمالی طرابلس منجر شده است.

به گفته مقامات، در نبردهای امروز، یکشنبه، سنی های حامی مخالفان مسلح سوری، در محله باب طبانه طرابلس، و علوی های شیعه وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در جبل محسن، محله مجاور، درگیر بودند.

نبرد مسلحانه این دو رقیب از اوایل هفته گذشته تا کنون دستکم موجب مرگ ۱۳ نفر شده است. خشونت پس از آن شروع شد که گزارش رسید سربازان دولت سوریه ماه گذشته با حمله به گروهی از لبنانی های سنی، که از طرابلس برای پیوستن به مخالفان مسلح سوری وارد سوریه شده بودند، آنها را کشتند.

این کشتار، تنش های فرقه ای دیرینه در طرابلس را شعله ور کرده است؛ جایی که اکثریت سنی آن طرفدار مخالفان مسلح سوری هستند، و اقلیت شیعه علوی نیز متحد اسد، رئیس جمهوری علوی مذهب سوریه محسوب می شوند.

دولت لبنان در تلاش برای متوقف ساختن خشونت، قوای کمکی به طرابلس فرستاده است. این شهر در ماه های اخیر چندین بار صحنه خشونت بوده و این نگرانی قوت گرفته است که ممکن است پای لبنان نیز به جنگ سوریه کشانده شود.

مقامات سوریه اجساد سه لبنانی سنی کشته شده را امروز، یکشنبه، به لبنان بازگرداندند. بیروت از دمشق خواستار بازگرداندن اجساد تمامی کشته شدگان شده است.

دیده بان سوری حقوق بشر مستقر در لندن می گوید مخالفان مسلح در سوریه امروز یکشنبه اکثر پادگان های نظامی نزدیک به شهر شمالی حلب را تصرف کردند. این گروه همچنین از کشته شدن چندین نفر از مخالفان مسلح و سربازان دولتی در پادگان شیخ سلیمان خبر می دهد، و می گوید عملیات به فرار حدود ۱۴۰ سرباز دولتی منجر شده است.

دیپلمات های آمریکا و روسیه امروز در ژنو با اخضر ابراهیمی سفیر صلح سازمان ملل متحد ملاقات کردند، تا در مورد پیدا کردن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه چاره جویی کنند.

واشنگتن خواستار کناره گیری آقای اسد و آغاز روند انتقال به یک دولت دمکراتیک است، حال آنکه مسکو با خواست های غرب در مورد تغییر رژیم در سوریه، که متحد دیرین روسیه محسوب می شود، مخالف است.

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، امروز گفت مشارکت مسکو در مذاکرات ژنو به معنای نرم تر شدن موضع آن نیست. وی گفت روسیه در باره سرنوشت آقای اسد هیچگونه مذاکره ای انجام نمی دهد.
XS
SM
MD
LG