لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

فرار ۳۰ هزار تن از شهروندان سوريه به لبنان


سازمان ملل متحد می گويد بيش از ۳۰ هزار تن از شهروندان سوريه برای فرار از درگيری های خونين در کشورشان به کشور همسايه لبنان گريخته اند. بسياری از اين پناهندگان سوری برای فرار، به گروههای دست اندرکار در انتقال افراد، پول پرداخت می کنند.

ام شاکر که در پايگاه نظامی بابا عمر در حمص کار می کرده است می گويد: شاهد کشتار معترضان توسط ارتش بودم. ما کشتار مردم را با چشمانمان ديديم. ما ديديم که چگونه ارتش پس از نماز جمعه به سوی مردم تيراندازی می کرد، به خانه ها حمله می کرد. اگر چيزی برای سرقت پيدا نمی شد، همه خانه را می سوزاندند.

ام شاکر تصميم گرفت با ۴ فرزندش از حمص بگريزد. او چند ماه به شهر ديگری رفت. اما پس از زخمی شدن يکی از پسرانش تصميم به فرار به لبنان گرفت. او می افزايد: ارتش آزاد سوريه به ما کمک کرد. آن ها در مسير از من و بچه هايم محافظت کردند.

ام شاکر اضافه می کند که ارتش آزاد سوريه بطور رايگان برای فرار آن ها به لبنان کمک کرده است. اما، ابو اسکندر که وی نيز از سوريه گريخته است می گويد: مجبور شدم برای فرار خانواده ام مبلغ قابل توجهی بپردازم. شبکه ای از فعالان، مخالفان رژيم بشار اسد و بازرگانان در مقابل دريافت پول برای فرار از سوريه به مردم کمک می کنند. ما به ماموران رشوه داديم تا خانواده ام را از مرز رد کنند. معمولاً راه حما به طرابلس دو ساعت و نيم وقت می برد، اما به علت شرايط فعلی، همسر من ۱۲ ساعت در راه بود.

ابو اسکندر حدود ۴۰۰ دلار برای فرار خانواده اش پرداخت کرد. اين رقم حدود ۲ ماه حقوق در سوريه است. او و خانواده اش در يک آپارتمان يک خوابه در يک منطقه فقيرنشين در طرابلس زندگی می کنند. ابو اسکندر می گويد وضعيت مالی خوبی داشت، اما کشتار مردم توسط دولت او را مجبور به فرار از سوريه کرد.

کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد پيش بينی می کند که با ادامه جنگ در سوريه، بر تعداد پناهندگان سوری به طرز فزاينده ای افزوده شود.
XS
SM
MD
LG