لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

فرودگاه بین المللی دمشق منطقه جنگی اعلام شد


فرودگاه بین المللی دمشق در ۲۰ کیلومتری مرکز دمشق است.
فرودگاه بین المللی دمشق در ۲۰ کیلومتری مرکز دمشق است.
مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، امروز جمعه فرودگاه بین المللی دمشق را منطقه جنگی اعلام کرده و به شرکت های هواپیمایی هشدار دادند که فرودگاه در شرایط خطرناکی است و مسئولیت جان مسافران بر عهده آنها خواهد بود.

نبیل الامیر، سخنگوی شورای نظامی دمشق، می گوید فرودگاه دمشق که در ۲۰ کیلومتری شهر است، اکنون منطقه جنگی است. برخی پروازهای داخلی طی چند روز اخیر از فرودگاه بین المللی دمشق استفاده کرده اند، اما رفت و آمد پروازهای خارجی به آن فرودگاه از هفته گذشته متوقف شده است.

رامی عبدالرحمان، فعال نهاد مدافع حقوق بشر سوریه، امروز به خبرگزاری رویترز گفت که شرایط جاری سوریه به نفع هیچ یک از طرفین نیست و افزوده تصور آن که این نبرد در آخرین مراحل خود است، ساده اندیشانه به نظر می رسد. در این حال، وی خاطر نشان کرد که رژیم اسد فرسوده شده و نیروهای خود را از بسیاری از مناطق درگیری در سوریه عقب کشیده است.

آمریکا و ناتو طی روزهای اخیر به بشار اسد هشدار داده اند که به استفاده از سلاح شیمیایی متوسل نشود. بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز به وی هشدار داده که از گازهای سمی استفاده نکند.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، در خصوص مطرح بودن احتمال استفاده رژیم اسد از سلاح های شیمیایی، گفته است که چنین احتمالی، بی تردید مایه نگرانی عمیق آمریکاست.

به رغم پافشاری رژیم اسد بر عدم استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم خود، این هفته ناتو موشک های ضدهوایی به مرز ترکیه فرستاد که به معنای اعزام صدها نیروی آمریکایی و اروپایی به جبهه سوریه است؛‌ اقدامی که برای نخستین بار از زمان آغاز ناآرامی های سوریه انجام می شود.

با آنکه ایالات متحده می کوشد از درگیر شدن در جنگی دیگر در خاورمیانه اجتناب کند، برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند که برای آینده سوریه پس از اسد تدبیری اندیشیده نشده و مواضع کشورهای دیگر در قبال سوریه ای بدون اسد روشن نیست.
XS
SM
MD
LG