لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۷

در انفجار یک شهر کردنشین سوریه ۵ تن کشته شدند


یک بمب انداز انتحاری روز جمعه یک خود روبمب گذاری شده را در نزدیکی ساختمانی در شهر کرد نشین قمیشلی در شمال سوریه منفجر کرد و دست کم ۵ تن را کشت.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه حاکی است این انفجار انفجار در پی زدوخورد بین مردان مسلح کرد و گروه های شبه نظامی اسلامی به سرکردگی گروه امارت اسلامی عراق و شامات، مرتبط با القاعده، روی داد.

کردها بزرگترین اقلیت قومی در سوریه هستند که بیش از ۱۰ درصد جمعیت ۲۳ میلیونی آن را تشکیل می دهند. آنها در استان عقب مانده و فقیر حسکه در شمال شرقی کشور، در مرز ترکیه و عراق، متمرکز هستند.

نیروهای بشار اسد اواخر سال پیش از این منطقه خارج شدند، و به دنبال آن رقابتی سخت بین شورشیان و کردها درگرفت.

مردان مسلح کرد در چند ماه گذشته قادرشده اند رزمندگان اسلامی را که در شورش شرکت دارند از اکثر مناطق خود بیرون برانند. ماه پیش کردها تشکیل یک دولت غیرنظامی را در مناطقی که زیر کنترل دارند اعلام کردند.

خبرگزاری سوریه گفت انفجار بمب در یک خیابان شلوغ در قمشیلی روی داد. بر اساس گزارش این خبرگزاری ۶ تن جانسپردند و ۳۰ نفر مجروح شدند.

گروه ناظر بر حقوق بشر درسوریه گفت هدف حمله ساختمانی بود که مردان مسلح طرفدار دولت، مشهوربه نیروهای دفاع ملی، در آن به سر می برند. گروه شمار تلفات را ۵ کشته و ۱۰ مجروح اعلام کرد و گفت روشن نیست آیا کشته شدگان اعضای نیروهای دفاع ملی بودند یانه.

در همین حال، به گفته گروه ناظر، در استان حلب هلیکوپترهای مسلح به روستایی حمله کردند و دست کم ۶ تن، از جمله دو زن و ۳ کودک را کشتند.
XS
SM
MD
LG