لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

کری: بیحاصل خواندن مذاکرات صلح سوریه مخرب است


سوریه، حلب، ۲۳ فوریه ۲۰۱۴
سوریه، حلب، ۲۳ فوریه ۲۰۱۴

جان کری روز چهارشنبه نفس گفت بی حاصل خواندن گفت و گوهای صلح سوریه، مخرب است.

ایالات متحده می گوید دولت سوریه تعهدات بین المللی خود را با بازداشت های اخیری که گزارش شده، نقض کرده است. گزارش های تازه حاکی از آن است که شماری از شهروندان عادی که خویشاوند سخنگویان یا فعالان اپوزیسیون، یا به آنها وابسته اند، توسط ماموران دولت سوریه بازداشت شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دیرگاه چهارشنبه طی بیانیه ای گفت که راهبردها و روش های اخیر دولت بشار اسد تازه نیست و از دولت سوریه خواهان آزادی بی درنگ آنهاست که ناعادلانه در بازداشت به سر می برند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه گفته است که محمود صبرا، برادر یکی از نمایندگان اپوزیسیون سوریه، هفته گذشته در یک پست ایست-بازرسی بازداشت شده و گزارش ها حاکی از آن است که در جنوب دمشق تحت بازداشت به سر می برد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ناخشنودی خود را از انتقاداتی ابراز داشت که به روند گفت و گوهای صلح سوریه می شود و نفس این دست انتقادات و بی حاصل خواندن این مذاکرات را مخرب عنوان کرد.

آقای کری به مذاکرات صلح ویتنام اشاره کرد که بیش از ۴ سال به طول انجامید. نمونه بعدی که وی از آن یاد کرد، تنش بوسنی بود که حل آن بیش از ۳ سال طول کشید.

وزیر خارجه آمریکا کمک روسیه به دولت سوریه را ضربه ای سنگین به موفقیت روند گفت و گوهای صلح عنوان کرد و افزود که به تلاش خود و همکاری با دوستان آمریکا برای ادامه و موفقیت گفت و گوهای صلح سوریه ادامه خواهد داد و همراه دوستان اروپایی خود خواهد کوشید تا بشار اسد را متقاعد کند که با حسن نیت با نمایندگان اپوزیسیون سوریه پای میز مذاکره بنشیند.
XS
SM
MD
LG