لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

سوریه اسرائیل را متهم به حمله هوایی در نزدیکی دمشق کرد


عکس آرشیوی از پرواز یک جنگنده اف۱۶ اسرائیلی
عکس آرشیوی از پرواز یک جنگنده اف۱۶ اسرائیلی

خبرگزاری دولتی سوریه روز یکشنبه از دو حمله هوایی جنگنده‌های اسرائیلی در مناطق اطراف دمشق خبر داد و گفت یکی از حملات نزدیک فرودگاه بین‌المللی پایتخت، و دیگری در حومه روستایی در نزدیکی مرزهای مشترک با لبنان به وقوع پیوست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سانا این حملات را در گزارش خود «تهاجم علیه سوریه» خواند و گفت هنوز از میزان تلفات احتمالی ناشی از آن اطلاعی در دسترس نیست.

خبرگزاری دولتی سوریه، جزئیات مربوط به اهداف حملات ادعایی توسط نیروی هوایی اسرائیل در این دو منطقه، که در مسیر بزرگراه ارتباطی دمشق و گذرگاه مرزی با لبنان هستند، را ارائه نکرد.

اسرائیل در واکنش به انتشار این خبر گفت، درباره «گزارش‌های خارجی» اظهار نظر نمی‌کند.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، که مقر آن در بریتانیا است و تحولات جنگ داخلی سوریه را از طریف فعالان حاضر در خاک آن کشور دنبال می‌کند، در همین زمینه گفت در حمله هوایی اسرائیل در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق، ساختمان یک انبار هدف قرار گرفت که البته مشخص نیست در داخل آن چه چیزی وجود داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، این گروه ناظر همچنین از شنیده شدن صدای ده انفجار در خارج از یک منطقه نظامی اطراف منطقه الدیماس خبر داد و گفت هنوز از میزان تلفات احتمالی این حملات، گزارشی به دست آنها نرسیده است.

پال پیلار، از اعضای هیئت علمی دانشگاه جرج واشنگتن، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، در پاسخ به این پرسش که آیا حمله هوایی امروز اسرائیل به سوریه در پاسخ به حمله جنگنده‌های ایران علیه پیکارجویان داعش در عراق است، گفت «هدف اسرائیلی‌ها از این عملیات، به احتمال زیاد مشابه حمله قبلی آنها به سوریه است. به عبارت دیگر، منظور از بمباران انبارهایی در حومه فرودگاه دمشق، جلوگیری از رسیدن مهمات و اسلحه به حزب الئه لبنان است.»

آقای پیلار، که حدود سه دهه از برجسته‌ترین پژوهشگران سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) بود، در ادامه افزود «فکر نمی‌کنم زمان این عملیات، به بمباران مواضع پیکارجویان در عراق توسط ایران ارتباط داشته باشد؛ اسرائیل بر اساس اطلاعات نظامی که به دست آورده است، این زمان را برای برای انجام این عملیات مناسب تشخیص داده است.»

صدای آمریکا با اشاره به گزارش اخیر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در ارتفاعات جولان به شورای امنیت درباره تماس‌ها و مذاکرات میان ارتش اسرائیل با گروهی از مخالفان سوری در آن ارتفاعات، از آقای پیلار پرسید که آیا می‌توان گفت، ارتش اسرائیل با جبهه النصرت که بر بخش سوری ارتفاعات جولان مسلط شده، مذاکره کرده است؟

این کارشناس مبارزه با تروریسم در پاسخ گفت «پیشتر گزارش شده بود که گروهی از مخالفان مسلح (حکومت سوریه) که بخشی از ارتفاعات جولانِ را تصرف کرده‌اند، در واقع متعلق به جبهه النصرت، از وابستگان القاعده، هستند. بنابر این تصور می کنم که مذاکرات هم باید با همین گروه انجام شده باشد.»

بنابر گزارش‌ها، اسرائیل از آغاز قیام مردمی علیه بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در ماه مارس ۲۰۱۱ (کمتر از چهار سال پیش)، تاکنون چندین حمله هوایی در سوریه انجام داده است، که هدف بیشتر آنها تجهیزات پیشرفته نظامی، از جمله سامانه موشکی ضدهوایی ساخت روسیه، و همچنین موشک‌های ساخت ایران - که گمان می‌رود برای حزب‌الله لبنان ارسال می‌شوند - بوده است.

با این حال، اسرائیل هرگز این حملات را تایید نکرده است.

اسرائیل تاکنون تلاش کرده است تا خود را از درگیری‌های داخلی سوریه به دور نگاه دارد، اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن کشور همواره تاکید کرده که اجازه نخواهد داد سوریه به حزب‌الله – گروه شبه‌نظامی هم‌پیمان دمشق و تهران – تجیزات نظامی پیشرفته بفرستد.

XS
SM
MD
LG