لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

هشدار مقام ارشد اطلاعاتی اسرائیل: ایران می تواند ما را وارد مناقشه سوریه کند


ژنرال هرزل هالوی، رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل، که دوره خدمتش رو به پایان است
ژنرال هرزل هالوی، رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل، که دوره خدمتش رو به پایان است

روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: ژنرال هرزل هالوی، رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل، که دوره خدمتش رو به پایان است روز یکشنبه ایران را متهم کرد که برای هژمونی و با هدف تغییر شکل منطقه در سالجاری میلادی ثبات خاورمیانه را بر هم می زند.

این فرمانده بلندپایه اسرائیلی تلویحا گفت با تلاش های ایران احتمال دارد اسرائیل سیاست خود مبنی بر مداخله محدود در جنگ داخلی سوریه و در مرزهای شمالی اش را تغییر دهد.

ژنرال هالوی گفت: «سنگربندی ایران موازنه کنونی و تلاش های جهانی برای بازگرداندن ثبات به سوریه را تهدید می کند. ایران تیری از کمان شیعه پرتاب کرده که موجب شکاف در خاورمیانه سنی شده است.»

هرزل هالوی به عنوان نمونه به درگیری نظامی اسرائیل با ایران در ماه گذشته اشاره کرد که پس از نفوذ پهباد ایرانی به مرز هوایی اسرائیل اتفاق افتاد.

او گفت: «هدف آن پهباد دفاع از رژیم بشار اسد نبود، بلکه با نیاتی که مثبت نبود به داخل اسرائیل فرستاده شده بود.»

رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل گفت فعالیت های برهم زننده ثبات جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه به مانند برنامه موشک های بالیستیک آن از زمان امضای توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ صرفا بیشتر شده است.

این مقام اسرائیلی با اشاره به اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته در ایران گفت مداخلات نظامی ایران در سراسر خاورمیانه امکان بالقوه تغییر رژیم را در ایران فراهم کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG