لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

اتحاد سه گروه عمده اسلامگرا در سوریه


سه گروه عمده اسلامگرا در سوریه، در تلاشی هماهنگ برای نبرد با نیروهای دولت بشار اسد و متحدان روس آنها، یک مرکز عملیاتی مشترک در ناحیه ای در شرق دمشق ایجاد کرده اند.

بیانیه ای که روز پنجشنبه در رسانه های اجتماعی منتشر شد، از جبهه نصرت، وابسته به القاعده در سوریه، به عنوان یکی از گروه هایی که این توافق جدید را امضا کرده نام برده است. احرار الشام و اتحادیه اسلامی جند الشام نیز دو گروه دیگر هستند.

این بیانیه در حالی منتشر می شود که ارتش روسیه به حملات هوایی خود در پشتیبانی از رژیم بشار اسد ادامه می دهد.

عملیات مستقیم نظامی در سوریه حدود سه هفته پیش آغاز شد و مسکوهدف از آن را مهار گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) اعلام کرده است. اما آمریکا و گروه های شورشی مخالف اسد می گویند حملات هوایی روسیه بیشتر گروه های شورشی را هدف حمله قرار می دهد و معنای آن در واقع تقویت اسد است.

در بیانیه مشترک این سه گروه گفته می شود "پنهان نیست که امت اسلام، بویژه در شام، بی رحمانه هدف گرفته می شود. روس ها رسما اینجا هستند؛ و صلیبیون و متحدان آنها هم قبلا حضور داشته اند."

مرکز فرماندهی جدید ائتلاف این سه گروه اسلامگرا در شرق پایتخت سوریه، که خود را "جند الملاحم" - یا سربازان حماسه ها – می نامند، در مناطقی که تحت کنترل شورشیان بوده است، عمل خواهد کرد.

تشکیل چنین گروهی، که هدف خود را "مقابله با پیکار بی رحمانه در سرزمین های مسلمان" اعلام کرده است، نه تنها برای جنگ با رژیم اسد، بلکه حمله به نیروهای روسیه و ائتلاف بین المللی و متحدان آنها است.

در گزارش ها گفته می شود جبهه نصرت - بزرگترین نیرو در میان این سه گروه که آمریکا آن را یک سازمان تروریستی نامیده است - از مدتی پیش ایجاد چنین مرکزی را برنامه ریزی کرده است. این گروه سعی دارد پس از شکست در برابر نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب، موقعیت خود را در اطراف دمشق تقویت کند.

با این حال، بسیاری از ساکنان محلی از آن بیم دارند که پیچیدگی های ناشی از حضور چنین گروهی، وضعیت آنها را بدتر کند؛ چرا که به گفته آنها ممکن است به نبردهای شدید بین گروه های شورشی و نیروهای طرفدار دولت منجر شود.

XS
SM
MD
LG