لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۶

نگرانی‌ها درباره سرنوشت داعشی‌های زندانی در شمال سوریه؛ ۱۲ هزار زندانی همچنان در زندان


مقام های آمریکایی می گویند ممکن است در این مدعا، که عملیات تهاجمی ترکیه در شمال شرقی سوریه موجب فرار جنگجویان بازداشتی داعش شده است، مبالغه شده باشد.

از هنگام عبور نیروهای ترکیه از مرز و آغاز درگیری با جنگجویان کرد عضو نیروهای دموکراتیک سوریه، گزارش هایی مبنی بر حمله به زندان های تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه و فرار جنگجویان بازداشتی داعش منتشر شده است.

اما ایالات متحده روز چهارشنبه تاکید کرد که تقریبا تمام حدود ۱۲ هزار جنگجوی داعشی زندانی، شامل ۲ هزار جنگجوی غیر سوری و غیر عراقی، همچنان پشت میله های زندان هستند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا در این رابطه گفت: «نیروهای دموکراتیک سوریه کماکان اکثریت جنگجویان داعش را در بازداشت دارند.» این مقام دولتی افزود که نیروهای دموکراتیک سوریه و ترکیه هر دو «قویا تعهد داده بودند» هر داعشی فراری از زندان «تعقیب و دستگیر خواهد شد.»

رهبران نیروهای دموکراتیک سوریه در هفته های اخیر تهدید کرده بودند که برای مقابله با حملات ترکیه ممکن است راهی غیر از استفاده از نگهبانان زندان ها در جبهه نبرد نداشته باشند.

ولی مقام های نیروهای دموکراتیک سوریه به صدای آمریکا گفته اند که هرگز به این تهدید عمل نکردند و اوائل این هفته تدابیری اتخاذ کردند تا جنگجویان داعشی بازداشتی قادر به فرار نباشند.

ژنرال مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه، روز دوشنبه گفت: «هیچ یک از زندان‌های منطقه اخیرا به اشغال نیروهای ترکیه درنیامده است. ما همه زندانیان در آن نواحی را به مناطق تحت کنترل خودمان منتقل کردیم.»

ترکیه هفته پیش ادعا کرد حدود ۷۵۰ جنگجو از زندان فرار کرده اند که البته بیشتر آنها توسط نیروهای دموکراتیک سوریه آزاد شده بودند؛ ولی حدود ۲۰۰ نفرشان دوباره دستگیر شدند. وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه مدعی شد که تا ۵۰۰ زندانی داعشی گریخته اند.

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، چهارشنبه به قانونگذاران آمریکایی گفت: «تعداد آنها اکنون بیش از ۱۰۰ نفر است.»

پرزیدنت ترامپ ساعتی بعد در سخنرانی در کاخ سفید گفت: «چند نفری گریخته اند.» رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «عمدتا دوباره بازداشت شده اند.»

یک مقام کرد سوری به قانونگذاران در کنگره گفت حدود ۶۰۰ وفادار به داعش، شامل اعضای خانواده شان، فرار کرده اند.

رئیس «کمیته اجرایی شورای دموکراتیک سوریه» می گوید در میان جنگجویان داعشی فراری ۲ بلژیکی، شش فرانسوی، و ۱۰ خارجی با تابعیت نامشخص وجود دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG