لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

مسعود بارزانی: کردستان عراق آماده اعزام نیروهای بیشتر به کوبانی است


فعالان سوری می گویند اولین پیشمرگه ها از گروه ۱۵۰ نفره کردهای عراقی وارد کوبانی در شمال سوریه شدند تا به شبه نظامیان کرد سوری کمک کنند از این شهر در برابر حملات پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» (داعش) دفاع کنند.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، که اطلاعات خود را از شبکه ای از فعالان در سوریه می گیرد، روز پنجشنبه اعلام کرد که حدود ۱۰ پیشمرگه از منطقه کردستان عراق از طریق ترکیه وارد کوبانی شدند.

حدود ۱۵۰ پیشمرگه روز چهارشنبه را صرف عبور از خاک ترکیه برای رسیدن به مرز سوریه کردند. این اقدام پس از موافقت دولت ترکیه با عبور پیشمرگه های عراقی از خاک این کشور برای ورود به سوریه صورت گرفت.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه گفت انتظار می رود دیگر پیشمرگه های باقی مانده نیز در ساعات آینده وارد کوبانی -که به عین العرب نیز شهرت دارد- شوند.

مریم کوبانه، یک فرمانده گروه اصلی کردی سوریه به رویترز گفت به او گفته شده است اولین گروه پیشمرگه های عراقی به شبه نظامیان کردی سوریه برای طراحی استراتژی کمک می کنند.

یک مقام ارشد حزب دموکراتیک کردستان عراق در توییتر نوشت که اولین پیشمرگه هایی که وارد کوبانی شده اند در حال ارزیابی منطقه برای استقرار سلاح های سنگین هستند.

شبه نظامیان کرد در کوبانی حدود ۶ هفته است که از این شهر در برابر حملات سنگین داعش دفاع می کنند. نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان کوبانی برای حفظ جان خود به ترکیه رفته اند.

روز پنجشنبه، مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق گفت این منطقه آماده است در صورتی که خواسته شود، نیروهای بیشتری در کوبانی مستقر کند.

روز چهارشنبه، حدود ۵۰ نفر از شورشیان «ارتش آزاد سوریه» برای کمک به شبه نظامیان کرد وارد کوبانی شدند.

ترکیه گفته است برای دفاع از کوبانی نیروهای خود را نمی فرستد چرا که کردهای سوریه، به گفته آنکارا، با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.کا.کا) مرتبط هستند. ترکیه پ.کا.کا را سازمانی تروریستی می داند.

ارتش آمریکا چندین هفته است که مواضع داعش در کوبانی و اطراف آن را بمباران کرده است. این اقدام به شبه نظامیان کرد در کوبانی کمک کرده است.

آمریکا گفت در آخرین روز ده بار دیگر به مواضع داعش در اطراف کوبانی حمله هوایی کرده است. دو بار نیز به مواضع داعش در دیگر مناطق سوریه و دو بار نیز به مواضع داعش در عراق حمله هوایی شد.

اعدام بیش از ۸۰۰ نفر بدست «دولت اسلامی»

در همین حال، مقامات عراقی می گوید پیکارجویان داعش بیش از ۲۰۰ نفر را این هفته پس از مقاومت در برابر حمله داعش برای تصرف منطقه آنها، اعدام کردند. سازمان دیده بان حقوق بشر در آمریکا می گوید نیروهای جهادی داعش بیش از ۶۰۰ زندانی را در شمال موصل در ماه ژوئن با شلیک گلوله کشتند.

نیروهای امنیتی عراقی می گویند در یک گور دست جمعی نزدیک شهر رمادی، ۱۵۰ جسد متعلق به یک قبیله سنی است که برابر حمله داعش برای پیشروی به سمت بغداد در غرب این شهر مقاومت کرد. بیش از ۷۰ جسد دیگر نیز در منطقه ای نزدیک شهر حیت ریخته شده بود.

یک شاهد گزارش داد که یکی از پیکارجویان «دولت اسلامی» گفت این اعدام مجازات هر فردی است که با این گروه بجنگد.

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید نیروهای داعش زندانیان در منطقه ای در شمال موصل را بر اساس مذهب آنها جدا کردند و زندانیان شیعه را وادار کردند که لبه یک دره زانو بزنند و از پشت به آنها شلیک کردند.

این سازمان می گوید این روایت از ۱۵ زندانی که خود را به مردن زده بودند، تکرار شده است. به گفته این زندانیان، گلوله نیروهای داعش در آن کشتار دست جمعی تمام شده بود.

XS
SM
MD
LG