لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

کرد‌های سوریه شاید ۳۲۰۰ داعشی زندانی را آزاد کنند


مقام‌های بلندپایه عضو نیروهای دموکراتیک سوریه روز چهارشنبه در ملاقاتی پیرامون آزاد کردن ۱۱۰۰ نفر از اعضای گروه داعش و ۲۰۸۰ نفر از اعضای خانواده آن‌ها بحث کرده‌اند. 
مقام‌های بلندپایه عضو نیروهای دموکراتیک سوریه روز چهارشنبه در ملاقاتی پیرامون آزاد کردن ۱۱۰۰ نفر از اعضای گروه داعش و ۲۰۸۰ نفر از اعضای خانواده آن‌ها بحث کرده‌اند. 

روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده است که نیروهای کرد متحد آمریکا مشغول بررسی امکان آزاد کردن ۳۲۰۰ نفر از زندانیان عضو گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش هستند.

این روزنامه روز جمعه در گزارشی به نقل از رامی عبدالرحمان رئیس «دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه» نوشت، مقام‌های بلندپایه عضو نیروهای دموکراتیک سوریه روز چهارشنبه در ملاقاتی پیرامون آزاد کردن ۱۱۰۰ نفر از اعضای گروه داعش و ۲۰۸۰ نفر از اعضای خانواده آن‌ها بحث کرده‌اند.

مصطفی بالی سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه اما این خبر را رد کرده و گفته است این اخبار صحت ندارد.

با این حال، یک مقام رسمی آمریکایی دیگر، که در سوریه حضور دارد، انجام چنین گفت‌‌وگویی را تایید کرده است. این مقام، که هویت او در گزارش نیویورک تایمز مشخص نشده، گفته است آزادی این افراد یک فاجعه واقعی و تهدیدی بزرگ برای اروپا خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد تصمیم گرفته تمامی نیروهای نظامی آمریکا در سوریه را خارج کند. او گفت هدف این بوده که داعش شکست داده شود؛ که آن کار انجام شده و دیگری نیازی به حضور نظامی آمریکا نیست.

شماری از سیاستمدارن جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا از این تصمیم پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده و گفته‌اند با خروج نظامیان آمریکا، نیروهای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران و روسیه در منطقه قدرت می‌گیرند.

روسیه و ایران حضوری پرهزینه در سوریه دارند و برای بقای حاکمیت بشار اسد در سوریه حضور خود را سنگین‌تر کرده‌اند.

برخی رسانه‌های آمریکا نوشته بودند وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، با تصمیم پرزیدنت ترامپ موافق نبود؛ اما سخنگوی کاخ سفید در توئیت‌هایی اعلام کرد که کار بازگرداندن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه آغاز شده است.

او نوشته است، داعش پنج سال پیش یک نیروی بسیار قوی و خطرناک در خاور میانه بود و حالا آمریکا این خلافت را شکست داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG