لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۲

فعالان: ۸۰۰ نفر در درگیری های زمینی کوبانی کشته شده اند


کوبانی، سوریه
کوبانی، سوریه

فعالان سوری می گویند در جنگ زمینی میان پیکارجویان گروه سنی «دولت اسلامی» (داعش) و شبه نظامیان کرد در شهر کوبانی واقع در شمال سوریه و درست نزدیک مرز جنوبی ترکیه، تا کنون بیش از ۸۰۰ نفر کشته شده اند.

پیکارجویان داعش طی شش هفته گذشته سعی کرده اند کنترل کوبانی را که به عین العرب نیز شهرت دارد، از دست شبه نظامیان کرد به طور کامل خارج کنند.

سازمان دیده بان وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن روز یکشنبه گفت نزدیک به ۵۰۰ نفر از نیروهای جهادی و بیش از ۳۰۰ نفر از شبه نظامیان کرد در این درگیری های زمینی کشته شده اند.

علاوه بر این ۸۰۰ نفر، ۵۵۰ نفر دیگر در حملات هوایی نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به پیکارجویان داعش در ماه گذشته میلادی کشته شدند که بیشتر آنها پیکارجویان «دولت اسلامی» بوده اند.

سازمان دیده بان وضعیت حقوق بشر سوریه گفته است ۲۱ غیر نظامی نیز در حملات زمینی کشته شده اند اما بیشتر جمعیت کوبانی، رقمی در حدود ۲۰۰ هزار نفر، در اثر درگیری ها به کمپ های آوارگان در ترکیه فرار کرده اند.

در آخرین روز، جت های آمریکایی ۵ بار دیگر به مواضع داعش حمله هوایی کردند. پیکارجویان داعش برای چهارمین روز پیاپی سعی کردند یک گذرگاه مرزی میان سوریه و ترکیه را تصرف کنند اما شبه نظامیان کرد آنها را عقب راندند. از آنجایی اهمیت این گذرگاه بیشتر می شود که نیروهای کردی عراقی آماده می شوند ۲۰۰ پیشمرگه به خوبی آموزش دیده را برای جنگ از طریق ترکیه به کوبانی بفرستند.

احتمال می رود تعدادی از این نیروها تا اوایل این هفته وارد کوبانی شوند.

پیشروی ارتش عراق و نیروهای کردی

عراق می گوید ارتش این کشور با حمایت شبه نظامیان شیعه کنترل شهر جرف اصخر، در ۵۰ کیلومتری جنوب بغداد را از داعش پس گرفتند. این شهر ماه ژوئیه به تصرف پیکارجویان «دولت اسلامی» در آمده بود.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق تصرف دوباره جرف اصخر را «ضربه ای مرگبار» به «دولت اسلامی» خواند.

پیشتر نیز نیروهای امنیتی عراقی گفتند شبه نظامیان کرد شهر زمار در شمال عراق و چند روستای اطراف آن را از کنترل «دولت اسلامی» خارج کردند.

XS
SM
MD
LG