لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

دیدگاه| بازی بلندمدت ایران در سوریه


سلیمانی هدایت نیروهای ایران را در سوریه برعهده دارد.
سلیمانی هدایت نیروهای ایران را در سوریه برعهده دارد.

یادداشتی در واشنگتن تایمز از ابراهام وگنر، کارشناس ارشد «مرکز مطالعات پیشرفته درباره تروریسم»

روسیه هیچ تهدیدی برای اسرائیل در سوریه نیست و فعالانه در مباحثات درباره منافع امنیتی اسرائیل شرکت داشته است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، طی شش ماه گذشته سه بار ملاقات کرده اند. در حال حاضر، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، و ژنرال والری گراسیموف، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه، در اسرائیل هستند تا اطمینان حاصل کنند اسرائیل عملیات نظامی سوریه در جنوب بلندی های جولان را به تاخیر نمی اندازد. آن ها همچنین به اسرائیل آمده اند تا به نگرانی های اسرائیل از سوء استفاده ایران از شرایط درحال تحول در جنوب سوریه رسیدگی کنند.

با توجه به تعهد روسیه به دور نگاه داشتن نیروهای ایران و متحدانش در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از مرز اسرائیل، اینک اورشلیم خواهان برچیده شدن موشک های بلندمدت ایران از سراسر سوریه، توقف ساخت موشک در سوریه برای حزب الله و جلوگیری از قاچاق اسلحه به مرز لبنان شده است.

تحولات در سوریه دست کم چند درس عمده به ایرانی ها داده است: نخست؛ اسرائیل از یک نفوذ اطلاعاتی عالی در سوریه برخوردار است. آن ها می دانند نیروهای ایران و تجهیزات شان در کجای سوریه قرار دارد. دوم؛ اسرائیل وقتی منافع امنیتی اش تهدید شود در حمله به پایگاه ها و نیروهای ایران در سوریه تردیدی نشان نخواهد داد. سوم؛ روس ها به مورد حمله قرار گرفتن مراکز ایران در سوریه اهمیتی نمی دهند.

در عین حال، ایرانی ها صبری طولانی دارند و بازی استراتژیک بلند مدتی را دنبال می کنند که در آن هنوز حرف آخر زده نشده است. آن جا است که جبهه ای واحد از ایالات متحده، اسرائیل و روسیه لازم است تا به طور موثر با ایران برخورد کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG