لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

«اختلاف نظر ایران و مصر بر سر سوریه ناچیز است»


وزیر امور خارجه ایران (راست) با رئیس جمهوری مصر دیدار کرد.
وزیر امور خارجه ایران (راست) با رئیس جمهوری مصر دیدار کرد.
وزیر امور خارجه ایران می گوید ایران و مصر می توانند یکدیگر را در حوزه های اقتصادی و تجاری تکمیل کنند. او همچنین می گوید اختلاف نظر دو کشور در مورد سوریه ناچیز است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علی اکبرصالحی روز پنجشنبه در قاهره در دیدار با محمد مرسی رییس جمهوری مصر، و دیگر مقامات ارشد مصر کوشید مناسبات جمهوری اسلامی با مصر را بهبود بخشد.

صالحی انقلاب مصر و دولت اسلامگرای آنرا ستود، و اختلاف نظر بین تهران و قاهره را بی اهمیت دانست و گفت: «کشورهای همسایه و منطقه باید راهی برای حل مساله به شیوه ای سوری پیدا کنند.» وی گفت همه دولتها از جمله دولت سوریه باید به خواست مردم خود تن دهند.

در جریان دیدار صالحی از مصر هیچ توافقنامه تجارتی یا همکاری بین ایران و مصر امضا نشد.

وزیر امور خارجه ایران، همچنین در دیدار با رییس جمهوری مصر، نامه محمود احمدی نژاد مبنی بر دعوت از مرسی برای سفر به تهران را تسلیم وی کرد.

پیش از آن آقای صالحی در دیدار با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، در مورد بحران سوریه گفتگو کرده بود.

به گزارش رسانه های دولتی ایران، هدف از سفر آقای صالحی به مصر، توسعه روابط دو کشور و گفتگو بر سر بحران سوریه است. دولت ایران در طول بحران دو ساله سوریه، از بشار اسد حمایت کرده است؛ در حالی که مصر، خواستار کناره گیری رئیس جمهوری سوریه و محاکمه او به اتهام جنایت علیه بشریت شده است.

وزیر خارجه ایران در حالی به مصر رفته است که روابط سرد دو کشور پس از روی کار آمدن محمد مرسی، رییس جمهوری مصر همچنان ادامه داشته است.

ایران امیدوار بود پس از سه دهه سردی روابط با مصر، حکومت جدید این کشور رویکرد متفاوتی را در خصوص رابطه با تهران در پیش گیرد. اما بحران سوریه مانع جدیدی بر سر راه عادی شدن روابط دو کشور شد.

وزیر خارجه ایران در سفر دو روزه به قاهره قصد دارد تا به گفته خودش در مورد «نقاط مشترک طرحهای کشورهای نقش آفرین در بحران سوریه» گفت وگو کند.
XS
SM
MD
LG