لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۹

انتقاد ایران و سوریه از کمک آمریکا به مخالفان سوری


سوریه و ایران تصمیم آمریکا برای کمک به مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، را محکوم و واشنگتن را به فریبکاری متهم کردند.

به گزارش رویترز، ولید معلم وزیر امورخارجه سوریه روز شنبه در تهران در کنفرانس خبری مشترک با علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران گفت او نمی تواند بفهمد واشنگتن چگونه از گروه هایی که مردم سوریه را می کشند حمایت می کند، و در همین حال از طریق تحریم های اقتصادی به مجازات سوری ها می پردازد.

صالحی گفت اقدام آمریکا مناقشه سوریه را طولانی تر خواهد ساخت و افزود:" اگر شما به راستی نسبت به وضعیت سوریه احساس تاسف می کنید، باید اپوزیسیون را ناچار سازید با دولت به مذاکره بنشیند و به خونریزی پایان دهد."

واشنگتن هفته پیش برای نخستین بار اعلام کرد کمک های غذایی و داروئی را همراه با ۶۰ میلیون دلار کمک نظامی غیرتسلیحاتی، مستقیما برای مخالفان سوریه فراهم خواهد کرد . انتظار می رود چند کشور اروپایی نیز گام های مشابهی بردارند.

روسیه، متحد دیرینه سوریه، گفت این کمک در پایان بخشیدن به دو سال جنگ داخلی بی تاثیر خواهد بود.

مقامات کاخ سفید گفتند باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه درباره سوریه و مسائل دیگر گفت وگو کرد. به گفته مقامات، دو رییس جمهور موافقت کردند جان کری وزیرامورخارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه به گفت وگو در مورد بحران سوریه ادامه دهند.
XS
SM
MD
LG