لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

دیدگاه: اجلاس ایران برای پرهیز از حمام خون در شمال غربی سوریه


این وضعیت شهر ادلب در سوریه بعد از سالها جنگ است.
این وضعیت شهر ادلب در سوریه بعد از سالها جنگ است.

مقاله‌ای از زینا کرم در واشنگتن پست

روز جمعه، هنگام ملاقات روسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران در تهران، همه چشم ها معطوف دیپلماسی این سه کشور برای رسیدن به توافقی در آخرین دقایق است، تا از براه افتادن یک حمام خون در ادلب، استان پرجمعیت شمال غربی سوریه و آخرین سنگر مخالفان، پرهیز شود.

رهبران این سه کشور که تحت تحریم های آمریکا هستند، برای مهار یک حمله بالقوه فاجعه بار از سوی نیروهای بشار اسد برای بازپس گیری ادلب همکاری می کنند، اما اوضاع این استان پیچیده است و آن ها موضع مشترک اندکی در سوریه دارند.

ادلب و اطراف آن محل سکونت حدود ۳ میلیون نفر است، که نیمی از آن ها غیرنظامیان آواره از دیگر نقاط سوریه هستند. شمار جنگجویان مخالفان ۱۰ هزار نفر تخمین زده می شود که شبه نظامیان وابسته به القاعده را شامل می شوند.

برای روسیه و ایران بازپس گیری ادلب برای تکمیل پیروزی های نظامی در جنگ داخلی سوریه حیاتی است.

حمله ای خونین که موجی عظیم از کشته و آواره به همراه داشته باشد، با ادعاهای آن ها نسبت به عادی شدن اوضاع در سوریه تناقض دارد و می تواند به تلاش های بلند مدت روسیه برای ترغیب بازگشت پناهجویان و مجاب کردن کشورهای غربی به سرمایه گذاری در بازسازی سوریه پس از جنگ لطمه بزند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، که از شورشیان سوری حمایت می کند، بازنده اصلی حمله به ادلب خواهد بود.

ترکیه پیش از این سه میلیون و نیم پناهجوی سوری را درون مرزهایش جا داده است. ترکیه همچنین مناطقی را در شمال سوریه ایجاد کرده و چند صد نیرو را در ۱۲ پست دیدبانی در ادلب مستقر کرده است.

دیدار روز جمعه در تهران، سومین ملاقات روسای جمهوری ترکیه، روسیه و ایران بر سر سوریه طی کمتر از یک سال گذشته است. آن ها در غیبت آمریکا، مدیریت جنگ داخلی آشفته سوریه را در دست گرفته اند.

نظامیان روسیه و آمریکا و همچنین دیپلمات های دو کشور همچنان در مورد شرایط ادلب در تماس هستند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG