لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

افزایش درگیری ایران در سوریه


مقامات آمریکایی می گویند نیروهای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، علیرغم پشتیبانی بی وقفه روسیه و ایران، با مقاومت شدید شورشیان در شمال غربی کشور روبرو هستند. با این حال آنها یادآور می شوند که به نظر می رسد تهران و روسیه آماده هستند بمانند و کوشش های خود را گسترش دهند.

یک مقام سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا به صدای آمریکا گفت علیرغم افزایش حملات هوایی روسیه در روزهای اخیر، نیروهای طرفدار رژیم تا امروز موفقیت زیادی نداشته اند.

یک مقام دیگر، گفت دستاورد های هجوم نیروها در شمال غربی سوریه که روسیه و ایران از آن حمایت می کنند، « اندک » بوده است و افزود « اوپوزیسیون در نبرد سهمگینی در منطقه شرکت دارد.»

سه هفته پس از پیکار هوایی روسیه بر فراز سوریه، پیروزی های نیروهای زمینی طرفدار رژیم اکثرا به شبیخون هایی به حومه های شهرهایی مانند حمص، حما، و حلب محدود بوده است. همچنین افزودن سربازان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به ائتلافی که بقایای ارتش سوریه و جنگجویانی از عراق، پاکستان و افغانستان را شامل می شود، ظاهرا تفاوت زیادی بوجود نیاورده است.

برعکس، تحلیلگران می گویند ایران تلفات فزاینده ای را متحمل شده است، و کشته شدگان سپاه از ۲۰ تا ۲۰۰ تن، شامل چند فرمانده ارشد، تخمین زده می شود.

مایکل هوروویتز، تحلیلگر ارشد یک گروه مشاوره در خاورمیانه گفت "تغییری در ماهیت جنگ صورت گرفته است و به نظر می رسد بر درگیری و تمایل ایران به استفاده از سربازان خودش افزوده شده است."

روز دوشنبه، رسانه های ایران مرگ مسلم خیزاب، فرمانده سپاه، و نیز سه افسر ارشد دیگر در هفته قبل را گزارش دادند.

یک فرماتده دیکر ، ژنرال حسین همدانی، در اوائل اکتبر در حومه حلب کشته شد، یک مقام اطلاعاتی آمریکا این واقعه را ضربه ای روانی برای نیروهای طرفدار اسد توصیف کرد.

مت مک اینیس، تحلیلگر ارشد در اندیشکده اینترپرایز آمریکا گفت "ایرانی ها مسلما شمار زیادی از نظامیان ارشد را از دست می دهند. آنها سخت بودن جنگ را دستکم گرفته اند."

او تجربه ایران در سوریه را با "ماموریت خزنده" آمریکا در عراق و افغانستان در ۱۵ سال گذشته مقایسه کرد و گفت "کوشش های ضد شورش ایران کار نمی کند و ناچار است نفرات بیشتری را وارد کند. در آینده شاهد افزایش عمده نیروهای زمینی خواهیم بود."

یک مقام ضد تروریسم آمریکا به صدای آمریکا گفت "تمایل ایران به قبول خطر مرگ افسران ارشد در سوریه و عراق علامت دیگری است بر اهمیتی که تهران برای این مناقشه ها قائل است."

او گفت جایگزین ساختن فرماندهان ساده نیست با این حال مقامات اطلاعاتی و دفاعی آمریکا می گویند تمام گزارش ها از ایران به عمیق تر شدن درگیری و ادامه حمایت نظامی از رژیم اسد اشاره دارد.

XS
SM
MD
LG