لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

پژوهشگر مؤسسه واشنگتن: ایران نمی خواهد گروههای نزدیک به غرب در مناطق آزاد شده داعش حضور یابد


مؤسسه واشنگتن گزارشی را در مورد اوضاع سوریه و نقش روسیه، ایران و ترکیه در آن کشور، به قلم فابریس بالانش مدیر پژوهش‌های دانشگاه لیون فرانسه که در حال حاضر برای همکاری این مؤسسه در پایتخت ایالات متحده به سر می‌برد، منتشر کرده است.

در این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است که وقتی دمشق عملیات نظامی خود را به سمت شرق متمرکز کند، می‌تواند باز هم روی کمک ایران و روسیه حساب کند. وقتی مرکز داعش در رقه سقوط کند، تهران و مسکو بدون تردید از تحرکات کردها و طوایف عرب‌ حاشیه فرات برای کسب خودمختاری، نگران خواهند بود.

به عقیده این پژوهشگر فرانسوی، شکست گروه افراطی داعش در شهر رقه حضور پررنگ‌تر ایالات متحده در منطقه را می‌طلبد.

او در مورد ایران نیز می گوید، یکی از نشانه‌های تمایل تهران به ارائه کمک به بشار اسد برای بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف داعش، این است که شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق منطقه تل عفر در غرب موصل را تحت کنترل خود گرفته و به سمت مرزهای سوریه پیش می‌روند.

به نوشته فابریس بالانش، رهبران ایران مصمم هستند در این مناطق از حضور هر گروه عرب سنی همپیمان با کشورهای حوزه خلیح فارس و غرب جلوگیری کند.

او می نویسد، «دمشق، تهران و مسکو ظاهرا در انتظار یک برخورد بزرگتر بین کردها و ترکیه هستند. تنش فزاینده میان در مناطق کردنشین جنوب شرق ترکیه، به علاوه رویکرد مسکو که تنها نظاره‌گر اقدامات آنکارا علیه کردهای سوریه است، می‌تواند توافق شکننده‌ای که واشنگتن پس از دخالت نظامی ترکیه در سوریه در ماه اوت گذشته بنا کرد را بر هم بزند.»

در ادامه گزارش آمده است، «در صورتی که آزادسازی رقه به تاخیر بیافتد یا شکست بخورد، آنگاه مسکو، دمشق، و تهران احتمالا از آشوبی که شمال شرق سوریه را فرا خواهد گرفت خشنود خواهند شد، و با خوشحالی برای آرام کردن اوضاع وارد گود می شوند.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG