لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

دیدگاه | دشمن واقعی ایران در سوریه


مقاله ای در نشریه آتلانتیک از کریم سجادپور، کارشناس ارشد موقوفه کارنگی و استادیار دانشگاه جرج تاون

طی هفت سال گذشته هیچ کشوری بیش از جمهوری اسلامی ایران- یک حکومت مذهبی مدعی مرتبه اخلاقی والا- از رژیم جنایت کار بشار اسد حمایت مالی و نظامی نکرده است. چند ساعت پس از حمله نظامی هدفمند مشترک آمریکا، فرانسه و بریتانیا به تاسیسات جنگ افزار شیمیایی سوریه، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با اسد تماس گرفت تا بر همبستگی خود تاکید بگذارد.

در دوره سختی های اقتصادی بزرگ در ایران، تهران میلیاردها دلار خرج تجهیز، تعلیم و تامین ده ها هزار شبه نظامی عرب، افغان، و پاکستانی کرده است که به اسد در سرکوب شورشیان اسلامگرای سنی کمک می کنند. ایران که خود سه دهه پیش قربانی حمله های شیمیایی صدام حسین بود، ابزارهای حمله با جنگ افزار شیمیایی را در اختیار اسد می گذارد و همزمان استفاده اسد از آن ها را انکار می کند. چرا؟

حمایت استوار جمهوری اسلامی از اسد بنا به منافع ژئوپولیتیک یا مالی ایران نیست، حتی از روی اعتقادات مذهبی حکومت هم نیست، تنها دلیل آن نفرت عمیق و به ظاهر پایان نایافتنی از کشور اسرائیل است.

سوریه حلقه طلایی محور مقاومت علیه اسرائیل است. تا زمانی که آیت الله خامنه ای، رهبر ۷۸ ساله جمهوری اسلامی، در قدرت است، این نفرت توجیه کننده ادامه تعهد جانی و مالی ایران به حمایت از اسد است که از همه امکانات لازم از جمله جنگ افزار شیمیایی برای ماندن در قدرت استفاده می کند.

اگر چه اسرائیل هیچ تاثیر مستقیمی بر زندگی روزمره ایرانی ها ندارد، اما مخالفت با کشور اسرائیل پایدارترین ستون ایدئولوژی انقلاب ایران بوده است.

خامنه ای در تلاش آشکار برای گرفتن انتقام آن چه او بی عدالتی علیه فلسطینیان توصیف می کند، به اسد کمک کرده است مرتکب بی عدالتی به مراتب بزرگتر شود. شمار کشته شدگان سوری از سال ۲۰۱۱ (نیم میلیون نفر) پنج برابر بیش از حدود ۹۰ هزار عربی است که طی هفتاد سال مناقشه اسرائیلی فلسطینی کشته شده اند. تعداد آوارگان سوری (دوازده میلیون نفر) دو برابر پناهجویان فلسطینی است. در واقع اسد از سال دو هزار و یازده تا کنون بیش از اسرائیل فلسطینی کشته است.

ایران اسد را برای موقعیت سرزمینی اش دوست دارد و سوریه ایران را به خاطر پولش.

هر چند ایرانی ها هزینه های جنگ سوریه را لمس می کنند، ولی تهران هزینه های انسانی جنگ را به دوش دیگران گذاشته است. لژیون خارجی ۴۰ هزار نفری ایران متشکل از شیعیان لبنانی، افغان، عراقی و پاکستانی است. شمار تلفات آن ها پنج برابر نیروهای ایرانی در سوریه بوده است.

باید از خامنه ای پرسید آیا آن چه ایران در سوریه یا دیگر نقاط انجام داده است موجب پیشبرد هدف نابودی اسرائیل یا آزادی فلسطینیان شده است؟

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG