لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

سوریه می گوید اگر جهادیون توافق را نپذیرند برای جنگ بر سر ادلب آماده است


ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه - آرشیو
ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه - آرشیو

گزارش خبرگزاری رویترز

وزیر خارجه سوریه روز دوشنبه گفت که اگر توافق روسیه و ترکیه در زمان ضرب الاجل تعیین شده اجرا نشود، نیروهای سوری برای جنگ با جهادیون در اطراف منطقه ادلب در شمال غربی حاضرند.

بر مبنای این توافق، روز دوشنبه باید منطقه حائلی به شعاع ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در عمق زمین های تحت کنترل شورشیان از هر گونه سلاح و نیروی جهادی پاکسازی شود.

ولید معلم، وزیر خارجه دولت بشار اسد، گفت حال بر عهده روسیه است تا تصمیم بگیرد آیا توافقی که مانع حمله به منطقه شورشیان شده تحقق یافته است یا خیر.

معلم در کنفرانس خبری مشترکی با ابراهیم جعفری، همتای عراقی اش، گفت: «اگر توافق ادلب اجرا نشود، نیروهای مسلح ما در اطراف این استان آماده محو تروریسم هستند. ادلب مانند هر استان دیگری باید تحت حاکمیت ملی سوریه قرار بگیرد. ما ترجیح می دهیم این امر از طریق صلح آمیز و مصالحه اتفاق بیافتد، اما اگر چنین نشود گزینه های دیگری وجود دارد.»

«هیات تحریر شام»، اتحادی از جهادیون تحت رهبری شعبه القاعده در سوریه، روز یکشنبه نشانه هایی از پایبندی به توافق نشان داد، اما مشخصا آن را اعلام نکرد.

«تحریر شام» در بیانیه ای گفت: «ما از تلاش تمام آن هایی که در سوریه و در خارج مجاهدت به خرج داده تا مناطق آزاد شده محفوظ بماند و هدف جنایت قرار نگیرد، قدردانیم.» تحریر شام در عین حال افزوده است به جهاد پایان نمی دهد و سلاح زمین نخواهد گذاشت.

دیگر جناح شورشی عمده در ادلب، اتحاد گروه های نزدیک به ترکیه موسوم به «جبهه وطنی تحریر» حمایت خود را از توافق از پیش اعلام کرده است.

ولید معلم گفت نیروهای دولت سوریه پس از آزادی ادلب از دست شورشیان، به سوی مناطق شرق فرات از جمله مناطق تحت کنترل کردها و «نیروهای دموکراتیک سوریه» که مورد حمایت آمریکا قرار دارند، خواهند رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG