لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

دیده بان حقوق بشر خواهان تحریم تسلیحاتی سوریه شد


یک گروه برجسته طرفدار حقوق بشر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تحریم تسلیحاتی بر دولت سوریه برقرار کند.

در پی حملات هوایی هفته پیش که به مرگ دستکم ۱۱۲ تن، اکثرا غیر نظامی، منجر شد، دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه در بیانیه ای بنقل از شاهدان گفت در نزدیک شهر دوما که در کنترل شورشیان قرار دارد و روز ۱۶ اوت هدف حملات هوایی قرار گرفت، هیچ هدف نظامی وجود ندارد.

معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفت: "بمباران یک بازار پر از خریداران و فروشندگان در روز روشن ، بی اعتتایی دولت سوریه به جان مردم غیر نظامی را نشان می دهد، و نیاز فوری شورای امنیت به اجرای قطعنامه های قبلی و برداشتن گام هایی برای متوقف ساختن چنین حملاتی را یادآور می شود."

شاهدان می گویند هواپیماها بازارهای شلوغ و نواحی مسکونی در دوما را هدف گرفتند، در آنجا نیروهای مخالف دولت به طور پیاپی با ارتش سوریه در نبرد بوده اند.

مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد بمباران ها را "دهشتناک" و "غیر قابل قبول" نامید. جفری فلتمن، مسئول امور سیاسی سازمان ملل، حادثه را یک "جنایت جنگی" توصیف کرد.

سوریه در مورد حملات اظهار نظر نکرده، با این حال از مقامات سازمان ملل متحد که آن را محکوم کردند، انتقاد کرد.

دولت سوریه بارها به حملات بی محابا به مناطق غیر نظامی در جریان مناقشه که وارد پنجمین سال شده، متهم شده است.

در بیانیه دیده بان حقوق بشر گفته می شود حملات ۱۶ اوت از جمله مرگبارترین حملات اخیر نیروهای دولتی سوریه بوده است. مقامات محلی گفتند در بمباران ها دستکم ۵۵۰ غیر نظامی نیز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG