لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

گام های لرزان ساکنان شهر حمص سوریه برای بازگشت به زندگی عادی


حمص بعد سالها جنگ، به شهری ویران تبدیل شده است.
حمص بعد سالها جنگ، به شهری ویران تبدیل شده است.

چند پیروزی نیروهای دولتی و متحدان روسی و کرد علیه داعش، آرامش نسبی را به برخی مناطق سوریه بازگردانده است و در این میان، برخی مردم عادی امیدوارند که این شرایط پایدار تر باشد تا بتوانند زندگی عادی و دوران پیش از جنگ را پیش بگیرند.

برخی از مغازه داران در بازار قدیمی حمص در سوریه تلاش می کنند تا پس از سال ها جنگ دوباره کسب و کار خود را از سر بگیرند. در جریان جنگ داخلی سوریه، مخالفان مسلح بر بخش قدیمی تر شهر حمص، مسلط شدند و داد و ستد با دنیای خارج بکلی قطع شد اما در تابستان سال پیش، و پس از محاصره ای همه جانبه، ارتش سوریه موفق شد تا مخالفان را از شهر بیرون کند.

شهر تاریخی حمص در غرب و در ۱۶۰ کیلومتری شمال دمشق قرار دارد. خیابان حمیدیه در بخش قدیمی شهر حمص سه سال و اندی در تصرف مخالفان مسلح بود و صدمات بسیاری از جنگ داخلی دیده است.

پس از پایان محاصره و خروج مخالفان از منطقه که با وساطت سازمان ملل متحد انجام شد، برخی از مغازه داران دوباره فروشگاه های شان را باز کرده اند. عماد، صاحب فروشگاه در بازار قدیمی حمص می گوید: "از بازگشتم خیلی خوشحالم.فروشگاه را باز کرده ام و بعد از تمیز کردن، کار را شروع کرده ام.یک سری هم به خانه ام زده ام."

منطقه خالدیه که در حدود ۱۰ درصد از مساحت کل شهر را تشکیل می دهد، نماد دردناکی از استفاده بی مهابا از سلاح های سنگین در مناطق پر جمعیت است، که برای ساکنانش جز خرابی بی حد و حصر و آواره شدن، حاصلی دیگری نداشته است.

جنگ داخلی سوریه به کشته شدن بیش از ۲۵۰ هزار نفر منجر شده و بنا به تخمین سازمان ملل متحد، میزان خسارات و صدمات مالی آن از مرز ۱۷۰ میلیارد دلار گذشته است.

XS
SM
MD
LG