لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

فرمانده محلی القاعده در سوریه کشته شددر حالی که گفتگوها برای تخلیه شورشیان از بخش های تحت اشغال نیروهای مخالف دولت شوریه در شهر حمص ادامه دارد، یک فرمانده محلی القاعده و همسرش در اثر انفجار یک بمب کنارجاده ای در درعا کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس انفجار بمب روز سه شنبه در نزدیکی شهر بُصری الشام در ایالت درعا رخ داد. شبکه خبری شمس، که از شورشیان طرفداری می کند، مقتول را «علی المعیمی» عضو جبهه النصره معرفی کرد. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه این حادثه را «ترور» خواند.

جبهه النصره هنوز در مورد این حمله اظهار نظر نکرده است و معلوم نیست چه کسی در پشت آن قرار دارد. با این حال، فعالان می گویند شورشیان رقیب و دولت هر دو می توانند مسئول باشند.

این حمله در حالی صورت گرفت که تنش بین جبهه النصره، که به القاعده وابسته است، و شورشیان معتدل تر در جنوب سوریه، شدت می گیرد.

در همین حال، گفتگوها برای تخلیه شورشیان از مناطق تحت کنترل نیروهای مخالف بشار اسد در شهر حمص، که نیروهای دولت بیش از یک سال است به محاصره خود در آورده اند، در جریان است.

به گفته فعالان، نمایندگان ایران و روسیه در این جلسات، که در هتل السفیر در شهر حمص برگزار می شود، حضور داشتند، زیرا مبادله زندانیان به عنوان بخشی از توافق نیز مطرح است. در نتیجه اجرای این توافق، دست کم ۳ ایرانی و ۱ تبعه روسیه که به اسارت شورشیان در استان حلب در آمده بودند، آزاد خواهند شد.

به گفته فعالان، مذاکره کنندگان هنوز روی جزئیات عملیات تخلیه - از جمله چگونگی تضمین امنیت شورشیان - کار می کنند.
XS
SM
MD
LG