لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۹

درگیری نیروهای سوری با مخالفان


آرشیو
آرشیو

درگیری ارتش سوریه با مخالفان حکومت، روز دوشنبه نیز به ویژه در شهر حمص ادامه یافت.

فعالان سوری می گویند تلفات روز یکشنبه درگیری های سراسر کشور به ۳۱ نفر رسیده است.

به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه ۱۴ تن از تلفات روز یکشنبه را شهروندان ساکن استان مرکزی حمص تشکیل می دهند از جمله ۷ غیرنظامی که به ضرب گلوله نیروهای امنیتی سوریه کشته شدند. بقیه تلفات روز یکشنبه ناشی از درگیری نیروهای دولتی با سربازانی گزارش شده که در اعتراض به سرکوب خشونت بار دولت، به مردم پیوسته اند. سازمان ملل متحد می گوید در نا آرامی های سوریه که وارد هفتمین ماه خود شده بیش از ۲۹۰۰ تن کشته شده اند.

ساکنان حمص روز دوشنبه گفتند خودروهای زرهی حامل سربازان را مشاهده کرده اند.

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه به کشورهای دیگر که شورای مخالفان تازه تاسیس شده را به رسمیت بشناسند هشدار داد که با اقدام های تلافی جویانه روبه رو خواهند شد.

ولید معلم به جامعه بین المللی در مورد به رسمیت شناختن شورای تازه پا گرفته مخالفان سوریه هشدار داد و این شورا را نامشروع خواند. معلم در میان گروهی از کشورهای آمریکای لاتین که از بشار اسد حمایت می کنند سخن می گفت.

روز گذشته در ترکیه گروهی از معترضان به مرگ یک رهبر مخالف کرد در آنکارا تظاهراتی بر پا کردند. این رهبر کرد روز جمعه به دست یک تیرانداز ناشناس در حمص کشته شد. مشعل تموعضو شورای مخالفان سوریه بود. مراسم تدفین وی در شهر قامشلی روز شنبه به اعتراضات علیه دولت سوریه تبدیل شد. نیروهای سوری ۵ نفر را در این مراسم کشتند.

XS
SM
MD
LG