لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

گروه ناظر بر تحولات سوریه: پایگاه حزب الله در حمص هدف حمله قرار گرفت


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه روز جمعه از حمله هوایی به یک پایگاه نظامی در مرکز سوریه، که احتمال می‌رود توسط ارتش اسرائیل انجام شده باشد، خبر داد و گفت شبه نظامیان حزب الله لبنان و دیگر گروه‌های متحد دولت بشار اسد در آن پایگاه مستقر هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از این گروه مستقر در بریتانیا، حمله به پایگاه دبعا و مناطق اطراف در استان حمص در طول شب گذشته صورت گرفته و مشخص نیست آیا تلفات انسانی نیز داشته است یا خیر. این پایگاه در شمال روستای القصیر واقع است.

نیروهای حزب الله، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران، در سال ۲۰۱۳ این پایگاه نظامی را که در نزدیکی مرزهای لبنان واقع است، از شورشیان مخالف دولت بشار اسد پس گرفتند و در آن مستقر شدند؛ که نقطه عطفی شد بر نقش آن گروه در جنگ سوریه شد.

رسانه‌های دولتی سوریه در ساعات پایانی پنجشنبه گزارش دادند یک پایگاه نظامی در مرکز کشور هدف حمله «دشمن» قرار گرفته و نیروی هوایی ارتش سوریه به آن پاسخ داده است. خبرگزاری دولتی سانا نیز از وقوع انفجارهای مهیب در پایگاه الدبعا خبر داده است.

گمان می‌رود ارتش اسرائیل پشت حملات چند سال اخیر علیه مواضع حزب الله، ایران، و ارتش سوریه در داخل آن کشور باشد. ایالات متحده و اسرائیل – متحد واشنگتن در منطقه – حضور نیروهای نظامی ایران و همپیمانان آن را در سوریه تهدیدی علیه اسرائیل می‌دانند.

چهارشنبه شب نیز یک حمله هوایی در شرق سوریه علیه مواضع نیروهای حامی دولت اسد انجام شد، که گروه ناظر بر تحورلات سوریه می‌گوید احتمالا توسط نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا انجام شده است؛ اما وزارت دفاع آمریکا ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

ائتلاف به رهبری آمریکا در شرق رود فرات فعال است و ارتش سوریه و متحدان آن در غرب آن. با این حال گاهی برخوردهایی بین آنها در می‌گیرد. ایران و روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از دولت اسد حمایت کرده‌اند و ایالات متحده و همپیمانانش از مخالفان آن.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG