لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

تاریخ در حما تکرار می شود


ارتش سوریه یک روز پیش از آغاز ماه رمضان به منظور سرکوب قیام چهار ماهه با تانک به شهرهای درعا، دیرالزور، و حما حمله کرد. ارتش بر این باور است که می تواند جدی تر از اصلاحات رییس جمهوری سوریه و با زور خواسته خود را عملی کند.

ناظران می گویند دولت تلاش نخواهد کرد به حما به عنوان نماد بیرحمی خانواده اسد حمله کند. ۳۰ سال پیش، حافظ اسد، پدر رییس جمهوری فعلی، دستور سرکوب در حما را صادر کرد. گفته می شود که در آن عملیات مرگبار بیش از ۲۰ هزار نفر کشته شدند. در سال ۱۹۸۲، مردم حما علیه نظامی که بر اساس آن حضور آنها در دولت بسیار پایین بود قیام کردند. چهار ماه بعد، مردم سوریه در اعتراض به وضع مشابهی بپا خاستند. آنها خواهان دولتی فراگیر و منتخب شدند که به فساد مزمن، بی عدالتی ، فقر و حکومت نظامی پایان دهد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است از اقدام دولت سوریه در توسل به خشونت و بیرحمی علیه مردم خودش وحشت کرده است. گزارش های رسیده از حما وحشتناک است و ماهیت واقعی رژیم سوریه را نشان می دهد.

پرزیدنت اوباما گفت رییس جمهوری سوریه باردیگر نشان داد که به هیچ وجه قادر نیست و نمی خواهد به رنج ها و خواسته های مشروع مردم سوریه پاسخ دهد. استفاده از شکنجه، فساد و ترور او را در طرف نادرست تاریخ و مردم می نشاند. بشار اسد با اقداماتش مسلم می سازد که او و رژیمش عقب خواهند ماند، و مردم شجاع سوریه آینده کشور را رقم خواهند زد.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد اگر مرحله گذار دمکراتیک سوریه به آرامی انجام گیرد، کشور بهتری برای زندگی خواهد بود. مکانی بهتر خواهد بود. در روزهای آینده، آمریکا به افزایش فشار بر رژیم سوریه ادامه خواهد داد، برای منزوی ساختن دولت اسد با دیگران در سراسر جهان کار خواهد کرد، و در کنار مردم سوریه خواهد ایستاد."

XS
SM
MD
LG