لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

کمکهای انسانی وارد غوطه شرقی در سوریه شد؛ ادامه حملات ارتش اسد


کاروان کمک های انسانی در حال عبور به منطقه غوطه شرقی - ۱۴ اسفند
کاروان کمک های انسانی در حال عبور به منطقه غوطه شرقی - ۱۴ اسفند

سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی روز دوشنبه اعلام کردند کاروان حامل کمک های انسانی به منطقه محاصره شده غوطه شرقی در حومه دمشق رسیده که تحت کنترل شورشیان سوری است.

صلیب سرخ جهانی می گوید ۴۶ کاروان، حامل مواذ غذایی و دارویی برای ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است. اما دفتر امور کمک های انسانی سازمان ملل متحد می گوید که به اقلام بسیاری که برای نجات جان افراد ضروری بوده اجازه بار زدن داده نشد.

گروه های امداد در گذشته شکایت کرده بودند که دولت سوریه از محموله های کمک های آنها کم می کرده است.

این اولین بار طی حدود سه هفته گذشته است که کاروان کمک های انسانی اجازه ورود به غوطه شرقی را یافتند. یک سخنگوی صلیب سرخ جهانی درباره ورود روز دوشنبه کمک ها و ارسال آنها به افراد نیازمند بر اهمیت زمان و محدود بودن آن تاکید کرد.

شورای امنیت خواستار ۳۰ روز آتش بس سراسری در سوریه برای رسیدن کمک ها به افراد غیرنظامی از جمله ۴۰۰ هزار نفری که در غوطه شرقی محاصره هستند، شده است اما با گذشت بیش از یک هفته از قطعنامه شورای امنیت، نشانه زیادی از تلاش ها برای اعمال آتش بس دیده نمی شود. روسیه در عوض آتش بس روزانه پنج ساعته پیشنهاد کرده است.

در همین حال، شورشیان اتهامات روسیه را تکذیب کردند که می گوید آنها نمی گذارند غیرنظامیان غوطه شرقی را ترک کنند.

به گفته شورشیان، نیروهای حامی دولت همچنان به حمله به این منطقه ادامه می دهند و مردم نگران سرنوشت خود در صورت ترک غوطه شرقی هستند که چهار سال تحت کنترل شورشیان بوده است.

فعالان سوری: ادامه حملات هوایی به غوطه شرقی

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه روز دوشنبه از ادامه حملات هوایی به خطوط مقدم غوطه شرقی هم زمان با ارسال کمک های انسانی به این منطقه خبر داد.

حملات هوایی، به همراه حملات توپخانه ای در چند منطقه از جمله خطوط مقدم حرستا بیت سوا گزارش شده است.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه همچنین گفت نیروهای دولتی طی آخرین پیشروی هایشان، یک سوم منطقه غوطه شرقی را دوباره به تصرف خود در آورده اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز یکشنبه وعده داد که به حملات علیه شورشیان ادامه دهد.

بیش از دو هفته بمباران و حملات خمپاره ای و توپخانه ای به غوطه شرقی باعث مرگ حدود ۷۰۰ غیرنظامی شده است.

به گفته دفتر ترزا مه، نخست وزیر بریتانیا، او و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه توافق کردند که روسیه و سوریه مسئول وضعیت اسفبار انسانی در غوطه شرقی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG