لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۴۳

سرخط خبرها

در تصرف میدان گاز، ده ها سرباز و گارد سوری کشته شدند

به نقل از فعالان در سوریه گفته می شود روز پنجشنبه، زمانی که نیروهای جهادی یک میدان گاز را در مرکز کشور تصرف کردند، بیش از ۱۰۰ سرباز، گارد و کارمند کشته شدند.

به گزارش آسوشیتد پرس، روز جمعه یک فعال در استان حمص گفت پیکارجویان گروهی که خود را خلافت اسلامی می نامد، به پاسگاه های نظامی حمله کردند و میدان گاز شعیر در منطقه صحرائی پالمیرا را تصرف کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت ۱۱۵ تن کشته شدند. دولت سوریه اظهار نظر نکرده است و یک مقام در حمص گفت اطلاعی ندارد. گروه ناظر در صفحه توئیتر خود نوشت میدان گاز در پی یک روز زدوخورد به دست پیکارجویان افتاد.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

خوان گوایدو از مردم ونزوئلا خواست ۱۱ اردیبهشت در تظاهرات سراسری علیه مادورو شرکت کنند

سخنرانی خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا در جمع گروهی از هواداران خود در کاراکاس - ۳۰ فروردین ۱۳۹۸

خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا از مردم کشورش خواست روز اول ماه مه(۱۱ اردیبهشت) در یک تظاهرات سراسری علیه نیکلاس مادورو، که مشروعیت ریاست جمهوری او زیر سئوال رفته است، شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس مجلس ملی ونزوئلا که سوم بهمن با اعلام عدم مشروعیت انتخاب دوباره مادورو خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد، این فراخوان را روز جمعه منتشر کرد.

ایالات متحده و حدود پنجاه کشور دیگر ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌ و از نیکلاس مادورو خواسته‌اند از قدرت کناره‌گیری کند؛ درخواستی که مادورو هنوز تن به آن نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهاجمان انتحاری به وزارت مخابرات افغانستان در کابل حمله کردند

در حالی یک روز از به تعویق افتادن مذاکرات صلح افغانستان می‌گذرد مقامات این کشور از وقوع یک انفجار انتحاری در نزدیکی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان خبر داده اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، اعلام کرده است که روز شنبه ۳۱ فروردین، حوالی ظهر به وقت محلی یک انفجار در نزدیکی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان رخ داده است.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رئیس پلیس کابل گفته است که یکی از مهاجمان با انفجار انتحاری راه را برای دیگر مهاجمان جهت ورود به ساختمان وزارت‌‌خانه باز کرده است.

تعداد مهاجمان به وزارت ارتباطات افغانستان سه نفر گزارش شده که از این تعداد دو نفر کشته شدند.

رسانه ها محلی گفته اند که در حال حاضر آمار دقیقی از تلفات احتمالی این انفجار در دست نیست.

همچنین فرمانده پلیس کابل از آغاز تخلیه کارمندان وزارت مخابرات و وزارت اطلاعات و فرهنگ خبر داده که در نزدیکی وزارت مخابرات قرار دارند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

دور نخست مذاکرات صلح بین افغان ها که طی آن قرار بود مقام های دولت و طالبان برای اولین بار در کنار یکدیگر بنشینند، با اختلاف بر سر افراد شرکت کننده، برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل اسماعیل بخشی: مقامات توصیه کرده‌اند پرونده موکلم رسانه‌ای نشود

وکیل اسماعیل بخشی درباره آخرین وضعیت این فعال کارگری زندانی در ایران، از توصیه مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی به خانواده موکلش و وکلای پرونده درباره «رسانه ای نکردن» موضوعات خبر داده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، به نقل از فرزانه زیلابی در کانال تلگرامی خود نوشت که «مقامات قضایی و امنیتی، خانواده موکل و وکلای پرونده را به رسانه ای نکردن توصیه می‌کنند و از سویی در یک سکوت خبری ، بدون تمدید و ابلاغ قرار، موکلم را در حبس غیر قانونی نگه داشته اند.»

خانم زیلابی گفته است که اسماعیل بخشی با شکایت وزیر اطلاعات در یکم بهمن ماه دوباره دستگیر و بازداشت شده است و علاوه بر اتهام های امنیتی پیشین، عنوان های اتهامی جدیدی مبنی بر «توهین به مقامات»،«تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» نیز به آقای بخشی تفهیم شده است.

این وکیل دادگستری با اشاره به گذشت دوماه از بازداشت دوباره اسماعیل بخشی گفته است در حالی که یکم فروردین قرار بازداشت به پایان رسیده، برخلاف ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری,تمدید قرار بازداشت به موکلش و یا هیچ گونه تمدید قرار به زندان واصل نشده است و آقای بخشی در حبس غیرقانونی به سر می برد.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان که آبان سال گذشته و در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت شده بودند، پس از آزادی اعلام کردند که در دوران بازداشت شکنجه شده‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌اند. این دو نفر پس از این اظهارات، برای دومین بار، در اوایل بهمن ماه بازداشت شدند.

پیش از این جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در گزارشی، ضمن تاکید بر حق آزادی بیان، از جمهوری اسلامی خواست که اجازه برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز را صادر و فعالان مدنی مانند سپیده قلیان و اسماعیل بخشی را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک استاد دانشگاه در مشهد به ۱۳ سال زندان محکوم شد

یک استاد دانشگاه در مشهد به حکم دادگاه انقلاب به ۱۳ سال زندان محکوم شده است.

کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه در مشهد به رادیو فردا گفته است که به «تشکیل دسته و گروه به قصد براندازی نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» متهم شده است.

حکم این استاد دانشگاه روز ۲۷ فروردین به وکیلش ابلاغ شده است.

او در مردادماه سال ۹۷ توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از سه ماه با وثیقه آزاد شده بود.

احکام سنگین برای معلمان و زندانی کردن برخی از اساتید دانشگاهی در ایران بی سابقه نیست.

چندی پیش نیز نیز یک معلم ساکن دیواندرە، از سوی دادگاه کیفری این شهرستان به هفت سال زندان محکوم شده بود.

سال گذشته، حکم ده سال و شش ماه زندان و شلاق محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به دلیل خطر «مد اکبر»، در خرمشهر حالت فوق العاده اعلام شد

استانداری خوزستان، حالت فوق العاده در خرمشهر به دلیل خطر «مد اکبر» خبر داده است.
خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۳۱ فروردین با اعلام این خبر به نقل از کوروش مودت، سرپرست فرمانداری خرمشهر نوشت که مد اکبر از روز شنبه تا سه‌شنبه هفته جاری در اروندرود و رودخانه کارون رخ می‌دهد بنابراین در این مدت از سوی استانداری حالت فوق‌العاده در خرمشهر اعلام شده است.

شدت مد در نیمه ماه قمری و هنگام کامل شدن ماه، بیشتر از مدهای عادی است که به آن «مد اکبر» می‌گویند. پدید آمدن مد اکبر باعث بیش از حد بالا آمدن آب دریا می شود که در نتیجه احتمال بازگشت آب از دریا به درون رودخانه و نهرها و طغیان آنها را زیاد می‌کند.

سرپرست فرمانداری خرمشهر در این‌باره گفته است که پیش‌بینی شده مد اکبر در نیمه ماه قمری و هنگام کامل شدن ماه، چند بار تکرار شود. همچنین به دلیل اینکه اکنون سطح آب رودخانه بالاست در صورتی که آمادگی لازم را نداشته باشیم ممکن است مشکلاتی ایجاد شود و برخی نقاط دچار آبگرفتگی شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سیل در ایران ۱۰۰ هزار کودک را از تحصیل محروم کرد

تصویری از کودکان سیل‌زده «حمیدیه» در خوزستان

یونیسف اعلام کرده است که براثر سیلاب‌های اخیر در ایران ۱۰۰ هزار کودک از تحصیل و هزاران کودک از مراقبت‌های اولیه درمانی محروم شده‌اند.

سازمان یونیسف در گزارشی که در روز جمعه ۳۰ فرودین منتشر کرده است با اعلام این آمار به خسارات گسترده سیلاب‌های اخیر در ایران اشاره کرده و نوشت که برای برای کمک‌های ضروری به کودکان بیش از ۹ میلیون دلار بودجه نیاز است.

بنابر این گزارش سیل ویرانگر در سه چهارم از استان‌های ایران زندگی ۱۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده که از این تعداد دو میلیون نفر به شدت آسیب دیده و ۵۰۰ هزار نفر هم بی‌خانمان شده‌اند که نیمی از آن‌ها کودکان هستند.

همچنین این سازمان روز گذشته از رسیدن اولین محموله کمک‌های این سازمان برای کودکان سیل‌زده به ایران خبر داده بود.

در سه هفته نخست فروردین امسال وقوع سیل در استانهای شمالی، غربی و جنوب ایران دست کم ۷۵ کشته برجای گذاشت و هزاران میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همه‌پرسی در مصر برای ادامه ریاست‌ جمهوری «السیسی» آغاز شد

همه‌پرسی درباره تمدید ریاست جهوری عبدالفتاح السیسی تا سال ۲۰۳۰ روز شنبه ۳۱ فروردین آغاز شده است.

مردم مصر از امروز سه روز فرصت دارند تا در یک همه‌پرسی شرکت کرده و به یک متمم قانون اساسی رای دهند که براساس آن عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر می‌تواندبیش از ده سال دیگر در قدرت بماند.

پیشتر پارلمان مصر که بیشتر نمایندگان آن را حامیان رئیس جمهوری این کشور تشکیل می‌دهند، به تغییر پیشنهادی قانون اساسی که به عبدالفتاح السیسی امکان می‌دهد تا سال ۲۰۳۰ در قدرت بماند رأی مثبت داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود که با تایید این متمم قانون اساسی نگرانی‌ها در مورد بازگشت دوباره مصر به دوره استبداد، پس از یک قیام دموکراسی خواهانه علیه سه دهه حاکمیت حسنی مبارک، قوت می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا درباره لیبی و یمن گفت‌وگو کردند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا(چپ) و جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در رابطه با لیبی و یمن به صورت تلفنی با هم گفت‌وگو کردند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود با اعلام این خبر نوشت که در این گفت‌وگو هر دو کشور بر تلاش‌های دیپلماتیک در لیبی و حمایت از بازگشتن به فرایند سیاسی در یمن تاکید کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که اولویت های جهانی از جمله حل وفصل مناقشه در لیبی و یمن و تضمین امنیت زیرساخت‌های مهم و حیاتی از جمله فناوری ۵ جی از جمله مباحث مطرح شده در این گفت‌وگو تلفنی بوده است.

هر دوکشور بر حمایت از تلاش‌های «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل درباره یمن تاکید کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرس‌تی‌وی، رسانه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی، می‌گوید گوگل برخی سرویس‌هایش را غیرفعال کرده است

کمی پس از آن که در اینستاگرام حساب‌های فرماندهان سپاه پاسداران از دسترس خارج شد، این بار شبکه پرس‌تی‌وی، رسانه انگلیسی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، از غیرفعال شدن برخی از سرویس‌های خود از جمله در یوتیوب و جی‌میل خبر داده است.

این شبکه مدعی شده که شرکت گوگل حساب‌های کاربری این شبکه و همچنین شبکه اسپانیایی زبان «هیسپان تی‌وی» را در برخی از سرویس‌های خود، از جمله در یوتیوب و جی‌میل، غیرفعال کرده است.

براساس این گزارش کانال‌های این شبکه در یوتیوب قابل مشاهده است؛ اما ادمین‌های این شبکه قادر نیستند مطلب جدیدی در آن منتشر کنند.

هنوز خبری از سوی گوگل در این باره به صورت رسمی منتشر نشده است. اما در تصاویر منتشر شده توسط شبکه پرس‌تی‌‌وی نوشته شده که غیرفعال شدن این حساب‌ها به دلیل «نقض سیاست‌های گوگل» بوده است.

گوگل در شهریور سال گذشته نیز ۳۹ کانال مرتبط با رادیو و تلویزیون دولتی ایران را در شبکه «یوتیوب» شناسایی و به دلیل «ارتباط مخفی» آنها با کارزار اطلاعات جعلی مربوط با ایران مسدود کرده بود.

پس از تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی ایالات متحده آمریکا، از صبح روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین ابتدا صفحه رسمی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، و سپس صفحه های چند فرمانده دیگر سپاه پاسداران و مقام سابق جمهوری اسلامی در اینستاگرام از دسترس خارج شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۱۹ فروردین، در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی خارجی قرار داد و نام سپاه روز گذشته ۲۶ فروردین رسما به این فهرست اضافه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: یک آمریکایی در ارتباط با حمله به سفارت کره شمالی در اسپانیا بازداشت شد

مقام‌های آمریکایی یک تفنگدار دریایی پیشین ایالات متحده را در ارتباط با حمله به سفارت کره شمالی در اسپانیا بازداشت کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که یک تفنگدار دریایی پیشین آمریکا به نام«کریستوفر اهن»، به اتهام عضویت در گروهی که در ماه فوریه حمله به سفارت‌ کره شمالی در اسپانیا را انجام داده بود، بازداشت شده است.

بنابر این گزارش، این فرد روز پنجشنبه ۱۸ فروردین بازداشت و روز جمعه ۱۹ فروردین در یک دادگاه در لس‌آنجلس حاضر شده‌است.

گروه «دفاع مدنی چئولیما»، گروهی‌ است که مسئولیت حمله به سفارت کره شمالی در ۲۲ فوریه را برعهده گرفته است.

شکل گیری این گروه روشن نیست، ولی پس از مرگ برادر ناتنی کیم جونگ اون جلب توجه کرد. این گروه با انتشار ویدئویی مرد جوانی را نشان داد که ادعا می‌کند پسر کیم جونگ نام است.

اف بی آی دریافت اطلاعات گردآوری شده از سفارت کره شمالی در مادرید را تایید یا تکذیب نمی کند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است نقشی در این واقعه نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حساب‌های توئیتر وزارتخانه‌های خارجه آمریکا و اسرائیل به حمایت وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی از قاسم سلیمانی جواب دادند

وزارت خارجه آمریکا و اسرائیل از وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی که مدعی نقض آزادی بیان سلیمانی شده بود، درباره ستار بهشتی و بستن شبکه های اجتماعی سوال کردند.

حساب‌های توئیتر فارسی وزارتخانه‌های خارجه کشورهای ایالات متحده و اسرائیل در دو توئیت جداگانه با طرح چند پرسش‌ از محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی، ادعای او درباره نقض آزادی بیان قاسم سلیمانی را به چالش کشیدند.

این هفته و پس از مطرح شدن موضوع بسته شدن حساب اینستاگرامی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، ابتدا صفحه توئیتر فارسی رسمی وزارت امور خارجه اسرائیل نوشت: «اینستاگرم صفحه رسمی قاسم سلیمانی را بست. چیزی که عوض داره گله نداره...»

در اقدامی کم سابقه، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی با بازنشر توئیت وزارت خارجه اسرائیل نوشت: «وقتی دهان یک مرد را می‌بندی، دروغگو بودنش رو ثابت نمیکنی، بلکه فقط به دنیا میگی از چیزی که او ممکنه بگه میترسی.»

هرچند نوشته وزیر جوان ارتباطات ایران در ارتباط با سانسور قاسم سلیمانی بود، اما او نمی‌دانست که این اظهارنظر او خیلی زود با واکنش های تندی در فضای مجازی روبرو می‌شود.

صدها کاربر این توئیت او را بهانه‌ای برای انتقاد از نقض حقوق بشر توسط او، دولت، و حکومت جمهوری اسلامی کردند.

در این بین، حساب‌های توئیتر وزارتخانه‌های خارجه آمریکا و اسرائیل هم به این توئیت او پاسخ دادند.

صفحه فارسی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: «محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی اخیرا در حساب توییتر خود نوشت: وقتی دهان یک مرد را می‌بندی،دروغگو بودنش رو ثابت نمیکنی، بلکه فقط به دنیا میگی از چیزی که او ممکنه بگه میترسی. نظر شما؟ #ستاربهشتی»

اشاره این توئیت وزارت خارجه آمریکا به ستار بهشتی، کارگر وبلاگ نویس است.

او سال ۹۱، به خاطر چند پست انتقادی در وبلاگش بازداشت شد و دو روز بعد جنازه او به خانواده اش تحویل داده شد.

با اینکه مقامات جمهوری اسلامی شکنجه و قتل او را تایید کردند، اما پرونده او هرگز به سرانجام نرسید و با گذشت هشت سال مادر ستار بهشتی همچنان پیگیر این پرونده است.

اما حساب توئیتر فارسی وزارت خارجه اسرائیل هم به نوعی دیگر جواب وزیر ارتباطات ایران را داد: «وقتی شما توئیتر و فیسبوک را در ایران فیلتر می‌کنی و دهان میلیون‌ها ایرانی را می‌بندید، از چیزی که آنها ممکن است بگویند می‌ترسید.»

توئیتر و فیسبوک از زمان انتخابات سال ۸۸ به دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران فیلتر شد.

با اینکه بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی - از جمله رهبر، وزیر خارجه، و حتی همین وزیر ارتباطات - در توئیتر حضور دارند، اما این شبکه اجتماعی هنوز به روی مردم بسته است.

نهادهای بین المللی می گویند که جمهوری اسلامی یکی از بدترین حکومت‌ها از نظر آزادی بیان است.

این هفته گزارشگران بدون مرز با اعلام این مطلب که وضعیت آزادی بیان در ایران بهتر نشده است، نوشت که ایران با قرار گرفتن در رتبه ۱۷۰، همچنان در میان بدترین کشورها از نظر آزادی بیان قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درگیری تماشاچیان با نیروی انتظامی پس از بازی تراکتورسازی و پیکان؛ «۵۰ نفر» مصدوم شدند

به روز شده - در پی برگزاری مسابقه حساس بین دو تیم تراکتورسازی و پیکان که در ورزشگاه یادگار امام تبریز برگزار شد، گزارش‌های مردمی حاکی از درگیری‌های شدید بین تماشاچیان و یگان ویژه نیروی انتظامی است.

در فیلم‌ها و عکس‌های رسیده به صدای آمریکا مشخص است که تعدادی از تماشاچیان و همچنین نیروهای انتظامی به شدت زخمی شده‌اند. ضمن این که نیروهای انتظامی با استفاده از ماشین‌های آبپاش قصد متفرق کردن تماشاچیان را داشتند و تعدادی را نیز با خشونت دستگیر کردند.

خبرگزاری‌های مهر و تسنیم گزارش داده‌اند که در جریان این درگیری‌ها «۵۰ هوادار تراکتورسازی، یکی از کارکنان اورژانس و چند مأمور نیروی انتظامی مصدوم شدند.»

تیم تراکتورسازی تبریز که یکی از مدعیان کسب قهرمانی در این فصل لیگ برتر فوتبال ایران است، پس از باخت سه بر یک مقابل سپیدرود در هفته گذشته، جمعه ۳۰ فروردین در خانه خود مقابل پیکان یک بر صفر شکست خورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا یک روز بعد از درخواست پیونگ یانگ: من همچنان مسئول مذاکره با کره شمالی هستم

وزیر خارجه و سرپرست وزارت دفاع آمریکا با همتایان ژاپنی روز جمعه دیدار کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید که تلاش های دیپلماتیک واشنگتن برای رسیدن به هدف عاری سازی هسته ای کره شمالی ادامه می یابد.

آقای پمپئو این سخنان را روز جمعه ۳۰ فروردین و یک روز پس از آن بیان کرد که یک مقام کره شمالی خواستار عدم حضور وی در مذاکرات هسته ای واشنگتن-پیونگ یانگ شد.

به گزارش رویترز، آقای پمپئو گفت: «هیچ چیزی تغییر نکرده است.»

او افزود که هنوز رهبری تیم دیپلماتیک را بر عهده دارد و رئیس جمهوری آمریکا نیز رهبری تمامی تلاش ها را در دست دارد.

خبرگزاری رسمی دولت کره شمالی پیشتر در گزارشی سخنان کوون جونگ گان، از مقام‌های بلندپایه وزارت خارجه این کشور، را نقل کرد که گفته است کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند اگر ایالات متحده ریشه‌های اصلی بحران کره را رفع نکند، چه اتفاقی رخ خواهد داد.

درخواست عدم حضور پمپئو در مذاکرات هسته ای از سوی پیونگ یانگ بعد از آن مطرح شد که کره شمالی بامداد پنجشنبه یک آزمایش جدید انجام داد.

هری کازیانیس، رئیس مطالعات کره در مرکز نشنال اینترست، می گوید که رهبر کره شمالی با این واکنش ها قصد دارد به واشنگتن نشان دهد عدم انعطاف دولت آمریکا در مذاکرات ویتنام موجب کلافگی آنها در پیونگ یانگ شده است.

یک مقام پنتاگون درباره آزمایش موشکی کره شمالی گفت که آمریکا از این گزارش مطلع است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد. پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

روز جمعه، وزیران خارجه و دفاع ژاپن با همتایان آمریکایی خود در واشنگتن درباره عاری سازی هسته ای کره شمالی گفت و گو کردند. ژاپن یکی از متحدان آمریکا در شرق آسیا است که از برنامه هسته ای کره شمالی نگران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمعی از وکلای دادگستری در میلان ایتالیا حمایت خود را از نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران اعلام کردند

این وکلای ایتالیایی عکس هایی از خانم ستوده در دست گرفتند.

جمعی از وکلای دادگستری میلان در حمایت از نسرین ستوده، مقابل کنسولگری ایران تجمع کردند.

رئیس کانون وکلای شهر میلان در این تجمع گفت: چون نسرین‌ستوده از افرادی دفاع کرده، توسط دستگاه قضایی ایران مورد غضب قرار گرفته و به حکم خیلی سنگینی محکوم شده است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی عکسی از این تجمع منتشر کرده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی در آخرین پرونده‌اش برای دو پرونده با چند عنوان اتهامی، به ۳۳ سال و شش ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد، که صدور این حکم سنگین با انتقاد شدید بین المللی مواجه شد. او پیش از این نیز به پنج سال زندان محکوم شده بود.

در آخرین واکنش‌ها، کانون وکلای فرانسه عکس بزرگی از نسرین ستوده را بر روی ساختمان خود در پاریس قرار داد.

پیشتر، وزارت خارجه آمریکا صدور حکم اخیر زندان علیه نسرین ستوده، وکیل دادگستری زندانی در ایران را به شدت محکوم کرد.

همچنین، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه درباره محکومیت ستوده، به جمهوری اسلامی هشدار داد که تلاش‌ها برای حفظ برجام به معنای آن نیست که از نقض حقوق بشر در ایران چشمپوشی خواهد شد.

در همین رابطه، سردبیری روزنامه نیویورک تایمز سرمقاله این روزنامه را به موضوع صدور حکم زندان و شلاق برای نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران اختصاص داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان رابرت مولر را احضار کرد

رابرت مولر رئیس پیشین اف بی آی که تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا را بر عهده داشت.

جرالد ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه ۳۰ فروردین برگ احضار رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا، را صادر کرد. به این ترتیب او باید با حضور در کنگره به پرسش‌های قانونگذاران درباره این پرونده پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رابرت مولر از تحت تعقیب قرار دادن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تحت اتهام جلوگیری از اجرای عدالت خودداری کرد؛ اما تصمیم‌گیری در این مورد را به کنگره سپرده است.

آسوشیتدپرس می گوید گزارش رابرت مولر شواهد تازه ای از مداخله ترامپ در تحقیقات مربوط به روسیه را در اختیار گذاشته است.

صبح پنجشنبه ۲۹ فروردین، قبل از انتشار نسخه کاملتر گزارش رابرت مولر، ویلیام بار وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دفاع کرد و گفت هیچگونه تبانی بین ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه در کار نبوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آسوشیتدپرس: جو بایدن احتمالا هفته آینده رسما داوطلب شرکت در انتخابات ۲۰۲۰ می‌شود

جو بایدن معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده - آرشیو

جو بایدن معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده احتمالا هفته آینده به صف دیگر داوطلبان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ خواهد پیوست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس این خبر را روز جمعه ۳۰ فروردین در گزارشی از قول سه منبع آگاه، که هویت آنها را افشا نکرده است، منتشر کرد.

در این صورت، آقای بایدن ۷۶ ساله پرسابقه‌ترین سیاستمداری خواهد بود که رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات آتی شرکت می‌کند.

وی همچنین از نظر سنی در میان دیگر هجده چهره مطرحی که رسما اعلام داوطلبی برای نامزدی حزب دموکرات کرده‌اند، در جایگاه دوم قرار دارد.

برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت، با ۷۷ سال سن، مسن‌ترین داوطلب این رقابت‌هاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یاسمن آریانی، فعال مدنی به زندان قرچک ورامین منتقل شد

یاسمن آریانی، فعال مدنی

«یاسمن آریانی» فعال مدنی که پیشتر به دلیل شکایت دادسرای ارشاد بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شده بود، روز جمعه ۳۰ فروردین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، یاسمن آریانی فعال مدنی ۲۱ فروردین توسط ماموران نیروی انتظامی در منزل پدری خود بازداشت شده بود، صبح امروز طی تماسی کوتاه به خانواده خود اطلاع داد به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

پیش از این، پدر یاسمین آریانی عنوان کرده بود که به او گفته شده فرزندش به زندان قرچک ورامین منتقل خواهد شد.

یاسمن آریانی یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ بود که در شهرهای مختلف ایران در رابطه با گرانی و تورم شکل گرفت و زنان هم در این اعتراضات حضور داشتند و در پی آن به یک سال زندان محکوم شد.

یکی از کاربران توئیتر دلیل بازداشت خانم آریانی را پخش گل به مناسبت روز زن در مترو تهران عنوان کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۲۹ فروردین در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا از لغو نخستین دور گفتگو بین دولت افغانستان و طالبان در قطر ابراز تاسف کرد

زلمای خلیل‌زاد - آرشیو

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان، از وقفه در طرح ابتکاری قطر برای مذاکرات میان طرف های افغان ابراز تاسف کرد.

آقای خلیل‌زاد گفت، آمریکا با همه طرف های مربوط در تماس است و همه را تشویق می کند که به گفت‌وگوهای صلح افغانستان متعهد بمانند.

خلیل‌زاد گفت‌وگو را در نقشه راه سیاسی و رسیدن به یک «صلح پایدار» مهم دانست و گفت جایگزینی برای آن وجود ندارد.

دور نخست مذاکرات صلح بین افغان ها که طی آن قرار بود مقام های دولت و طالبان برای اولین بار در کنار یکدیگر بنشینند، با اختلاف بر سر افراد شرکت کننده، برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاد.

سلطان برکات مدیر «مرکز منازعات و مطالعات بشردوستانه» در قطر، سازمان برگزارکننده گفتگوها، در توئیتی به فارسی خبر تعویق مذاکرات را اعلام کرد: «جای تاسف است که هنوز هم نیاز است تا در مورد اشتراک کنندگان کنفرانس به اجماع رسید».

گفت‌وگوهای برنامه ریزی شده برای روز جمعه گامی مهم به سوی یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ افغانستان و خروج نهایی نیروهای آمریکا محسوب می شد.

یک مقام ارشد می‌گوید مذاکرات پس از مخالفت اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با فهرست سازمان برکات از شرکت کنندگان، به انحراف کشیده شد. قطر فهرستی از ۲۴۳ شرکت کننده را در مذاکرات اعلام کرده بود.

به گفته یک مقام ارشد دولت افغانستان فهرست منتشره با فهرست ۲۵۰ نفره غنی، که شامل زنان بیشتری بود، تفاوت داشت. در فهرست اشرف غنی ۵۴ زن و در فهرست قطر ۱۰ زن دیده می شد.

سخنگوی طالبان شمار بالای هیات دولت افغانستان را به پرسش گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دوباره تعدادی از امدادگران داوطلب در مناطق سیل‌زده از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شدند

تصویری از مناطق سیل زده در خوزستان

چهار نفر از اعضای مؤسسه فرهنگی-اجتماعی «میثاق نصر» که به عنوان امدادگران داوطلب در مناطق سیل‌زده حضور داشتند، از سوی ماموران اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، عارف سواری، حسن ساعدی، حسن طرفی و شهاب صیاحی پس از بازداشت در روز چهارشنبه ۲۸ فروردین، به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، در این ارتباط به کمپین گفت: « فعالیت‌های این مؤسسه بیشتر فعالیت‌های فرهنگی، نشر کلیپ‌های شعر به زبان عربی، فعالیت‌های مدنی و در مسئله سیل این مؤسسه همانند کمیته‌های مردمی دیگر، به سیل زدگان کمک و در جمع‌آوری کمک‌ها فعالیت داشته و اعضای این مؤسسه در استحکام سیل‌بندها در مناطق مختلف همراه مردم بوده‌اند».

این اولین بار نیست که در پی حوادث سیلاب اخیر امدادگران داوطلب در خوزستان بازداشت می‌شوند. پیش از این دو نفر از امدادرسان‌های اهل خوزستان به نام احمد کعبی و یعقوب کعبی روز جمعه ۱۶ فروردین، و ۹ نفر از امدادرسان مردمی که برای کمک رسانی به سیل‌زدگان به روستای گوریه رفته بودند در روز یکشنبه ۱۸ فروردین، از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

اواسط فروردین ماه نیز با انتشار فیلمی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «آژیر خطر سد کرخه»، دادستان عمومی و انقلاب شهر شوش خبر داد فردی که کلیپی را درباره سد کرخه و پخش شدن «صدای عجیبی» از آن منتشر کرده بود، از سوی ماموران پلیس اطلاعات بازداشت و به زندان انتقال یافته است.

این اقدامات مقام‌های قضایی در حالی است که روند امدادرسانی از سوی نهادهای حکومتی با انتقادهای مختلفی مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید از گفت‌وگوی تلفنی پرزیدنت ترامپ و ژنرال خلیفه حفتر خبر داد

کاخ سفید روز جمعه ۳۰ فروردین اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه از طریق تلفن با خلیفه حفتر فرمانده نیروهای شرق لیبی گفت‌وگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از کاخ سفید، دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی درباره تلاش‌های جاری ضدتروریسم و لزوم دستیابی به صلح و ثبات در لیبی صحبت کردند.

در بیانیه کاخ سفید گفته می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا در عین حال به نقش مهم ژنرال خلیفه حفتر در مبارزه با تروریسم و تامین امنیت منابع نفتی کشور اذعان کرده است.

نیروهای وفادار به ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده شرق لیبی، تلاش دارند که طرابلس پایتخت این کشور را تصرف کنند. دولت لیبی که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت می شناسد، در لیبی مستقر است.

سازمان بهداشت جهانی می گوید تعداد تلفات درگیری های ماه جاری میلادی میان جناح های درگیر در لیبی به ۲۰۵ نفر افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک معلم در دیواندره به هفت سال زندان محکوم شد

عطااللە احسنی، معلم ساکن دیواندرە

«عطااللە احسنی« معلم ساکن دیواندرە، از سوی دادگاه کیفری این شهرستان به هفت سال زندان محکوم شد.

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۳۰ فروردین گزارش داد حکم هفت سال زندان عطاالله احسنی، که در تاریخ ۱۰ اسفند سال گذشته از سوی شعبە‌ ١٠١ دادگاه کیفری دو شهرستان دیواندرە صادر شده بود، طی روزهای گذشته به او ابلاغ شد.

بنا بر این گزارش، آقای احسنی به استناد ماده‌ ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی به اتهام «توهین بە مقدسات» به پنج سال زندان و بر اساس ماده‌ ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی بە اتهام «نشر اکاذیب» بە دو سال زندان محکوم شدە است.

این اولین بار نیست که برای معلمان در ایران چنین حکم سنگینی صادر می‌شود. عبدالرضا قنبری معلم زندانی در اسفند ۹۴ پس از تحمل بیش از شش سال زندان و در پی تغییر قوانین دادرسی و قبول اعاده دادرسی مجدد، با توقف اجرای حکم از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد؛ اما در نهایت با بررسی مجدد پرونده، قاضی مقیسه حکم ده سال زندان او را به پانزده سال افزایش داد.

همچنین سال گذشته، حکم ده سال و شش ماه زندان و شلاق محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«جلیقه زردها» بعد از آتش سوزی کلیسای نوتردام هم به اعتراضات ادامه می‌دهند

با وجود آتش سوزی در کلیسای مشهور نوتردام در پاریس، معترضان فرانسوی موسوم به «جلیقه زردها» می خواهند به اعتراضات خود علیه سیاست های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، ادامه دهند.

به گزارش آسوشیتدپرس در روز جمعه ۳۰ فروردین، غم فراگیر ناشی از آتش گرفتن کلیسای نوتردام، به سرعت، به خشم رو به افزایش تبدیل می شود.

شماری از فعالان «جلیقه زردها» که اعتراضات آنها علیه نابرابری اقتصادی چند ماه است فرانسه را گرفتار خود کرده، گفته اند از آتش گرفتن کلیسا به شدت ناراحت شدند، اما افزوده اند که امانوئل ماکرون به آتش سوزی کلیسا طی کمتر از ۲۴ ساعت واکنش نشان داد، اما در برابر اعتراضات «سه هفته» صبر کرد.

آسوشیتدپرس در گزارش خود گفته است، پیام ها علیه ثروتمندان که مبالغ هنگفتی برای بازسازی کلیسای نوتردام اختصاص داده اند، طی روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی گسترش یافته و «جلیقه زردها» نیز برای انجام دور دیگری از اعتراضات، خود را آماده می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس یک اتحادیه صنفی در آلمان به ادامه زندان اسماعیل بخشی و سپیده قلیان اعتراض کرد

اسماعیل بخشی و سیپده قلیان

رئیس اتحادیه خدمات آلمان با ارسال نامه‌ای به سفیر ایران در این کشور به زندانی کردن اسماعیل بخشی و سپیده قلیان اعتراض کرد.

کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه، روز جمعه ۳۰ فروردین گزارش داد فرانک بزیرسکه رئیس اتحادیه خدمات آلمان در نامه‌ای به سفیر ایران در آلمان به زندانی کردن اسماعیل بخشی، فعال کارگری، و سپیده قلیان، فعال مدنی، اعتراض کرد و خواهان آزادی این دو نفر و سایر کارگران زندانی شرکت نیشکر هفت تپه شد.

آقای بزیرسکه در بخشی از این نامه که به علی اکبر دبیران سفیر جمهوری اسلامی در برلین ارسال شده، خواهان آزادی فعالیت مستقل و آزاد سندیکای نیشکر و فعالیت اتحادیه‌ها در ایران شدند.‌

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان که آبان سال گذشته و در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت شده بودند، پس از آزادی اعلام کردند که در دوران بازداشت شکنجه شده‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌اند. این دو نفر پس از این اظهارات، برای دومین بار، در اوایل بهمن ماه بازداشت شدند.

پیش از این جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در گزارشی، ضمن تاکید بر حق آزادی بیان، از جمهوری اسلامی خواست که اجازه برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز را صادر و فعالان مدنی مانند سپیده قلیان و اسماعیل بخشی را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هزاران الجزایری بار دیگر به خیابان آمدند و خواستار تغییرات اساسی شدند

تظاهرات الجزایری ها علیه نخبگان حاکم - آرشیو

ده‌ها هزار نفر از معترضان الجزایری روز جمعه ۳۰ فروردین به خیابان ها بازگشتند و خواستار تغییرات اساسی شدند، تغییراتی که فراتر از برکناری عبدالعزيز بوتفليقه رئیس جمهوری سابق باشد. رویترز این خبر را به نقل از شاهدان گزارش کرده است.

عبدالعزيز بوتفليقه پس از شش هفته اعتراضات گسترده، از سمت ریاست جمهوری استعفا داد. کناره گیری بوتفليقه از قدرت و گماردن یک رئیس جمهوری موقت، مردم را که خواهان تغییرات اصلی نظام حاکم در الجزایر هستند راضی نکرده است.

نظام حاکم در الجزایر عمدتا تحت کنترل نخبگان سالمند است.

این گروه از حاکمان، از زمانی که کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی استقلال یافت، قدرت را در اختیار خود داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور روبیو: بحث یمن تنها حمایت از عربستان نیست؛ موضوع مقابله با خطر اتحاد ایران-حوثی‌ است

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو - آرشیو

«مارکو روبیو» نماینده ایالت فلوریدا در سنا روز جمعه ۳۰ فروردین گفت دلیل عمده حمایت آمریکا از ائتلاف نظامی سعودی در جنگ یمن مقابله با خطر همپیمانی ایران و شورشیان حوثی است.

سناتور روبیو در توئیتی، ضمن بازنشر یادداشتی در واشنگتن پست در همین زمینه، خاطر نشان کرد که اتحاد ایران و حوثی‌ها خطری علیه نظامیان آمریکا در منطقه و کشتیرانی بین‌المللی است.

به گفته او ممانعت از ایجاد مناطق فاقد حکومت که امکان فعالیت القاعده و داعش و توطئه‌چینی برای حمله به خاک ایالات متحده را بدهد، دلیل عمده ادامه حمایت از ائتلاف ریاض است.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه مصوبه کنگره در قطع حمایت نظامی آمریکا از جنگ ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران را در یمن وتو کرد.

پرزیدنت ترامپ در توضیح این تصمیم خود، قطعنامه کنگره را یک «تلاش غیرضروری و خطرناک» خواند که زندگی شهروندان و نظامیان آمریکا را «امروز و در آینده» به خطر می‌اندازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه دو مرد را به اتهام جاسوسی برای امارات و ارتباط احتمالی با قتل جمال خاشقجی بازداشت کرد

'جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

دولت ترکیه می گوید دو عامل اطلاعاتی را که به جاسوسی از اتباع عرب برای امارات متحده عربی اعتراف کرده اند، بازداشت کرده است.

به گزارش رویترز، مقامات ترکیه ضمن اعلام این مطلب در روز جمعه ۳۰ فروردین، گفتند بررسی می کنند که آیا ورود یکی از این افراد به ترکیه با پرونده قتل جمال خاشقجی مرتبط است یا خیر.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، سال گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

گفته می شود یکی از افراد بازداشت شده، چند روز پس از قتل او، وارد ترکیه شد.

مقامات ترک گفته اند این فرد را برای شش ماه زیر نظر داشته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اولین محموله کمک‌های یونیسف برای کودکان سیل‌زده به ایران رسید

یونیسف اعلام کرد اولین محموله کمک‌های این سازمان برای کودکان سیل‌زده به ایران رسیده است.

این سازمان در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که این کمک‌ها شامل «دویست جعبه حمل واکسن و صد جعبه نگهداری در دمای پایین» وارد ایران شده است و طی روزهای آینده در ارائه خدمات اولیه واکسیناسیون به کودکان در استان‌های سیل زده استفاده خواهد شد تا از شیوع بیماری‌ها جلوگیری شود.

علاوه بر این، هشتاد یخچال واکسن نیز از سوی یونیسف به ایران ارسال شده‌اند. یونیسف تاکید کرده است که نیازهای کودکان در ایران با گذر زمان حادتر می‌شود و این امر نشانگر ضرورت ارسال سریع کمک‌های بیشتر است.

کمک های دیگر کشورها

پیشتر هلال احمر امارات متحده عربی و هلال احمر عربستان سعودی در یک اقدام مشترک هواپیمایی حامل ۹۵ تن کمک‌های بشردوستانه برای سیل‌زدگان ایران ارسال کرده بودند. این کمک‌ها شامل اقلامی مانند مواد غذایی و چادر بود و هیاتی از هلال احمر امارات نیز همراه آن اعزام شد.

هلال احمر عربستان اعلام کرده بود بر اساس «اخوت اسلامی» و همبستگی با مردم ایران مشارکت با هلال احمر امارات را در دستور کار دارد. این درحالی است که عربستان سعودی و ایران رابطه دیپلماتیک خود را قطع کرده‌اند.

علاوه بر این کشورها، کمک‌هایی هم از آلمان، آذربایجان، ترکیه و کویت هم برای سیل‌زدگان به ایران ارسال شده بود.

در سه هفته نخست فروردین امسال وقوع سیل در استانهای شمالی، غربی و جنوب ایران دست کم ۷۵ کشته برجای گذاشت و هزاران میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام پلیس: احتمالا جرقه الکتریکی موجب آتش سوزی کلیسای نوتردام شد

آتش سوزی دوشنبه شب بخش هایی از این کلیسای نهصد ساله را سوزاند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک مقام پلیس فرانسه می گوید بازرسان فکر می کنند به احتمال بسیار زیاد یک جرقه الکتریکی باعث آتش سوزی در کلیسای جامع نوتردام شد. این مقام این سخنان را روز پنجشنبه در حالی عنوان کرد که فرانسه در مراسمی مفصل از آتش‌نشان هایی که این بنای تاریخی را نجات دادند قدردانی کرد.

یک مقام پلیس قضایی می گوید بازرسان روز چهارشنبه یک ارزیابی اولیه از کلیسای جامع انجام دادند، اما هنوز به دلیل ادامه خطرات ایمنی امکان ورود به محوطه سوخته داخل کلیسا را ندارند.

یک مقام مسئول می گوید حائل دیوارهای شکننده کلیسا تخته هایی چوبی است.

بازرسان معتقدند آتش سوزی تصادفی بوده و در حال پرس و جو از کارکنان کلیسا و کارگران مسئول نوسازی هستند. به گزارش دادستانی پاریس تا روز پنجشنبه از حدود ۴۰ نفر تحقیقات صورت گرفته است.

پلیس از اظهار نظر در مورد گزارش های بدون منبع روزنامه «پاریزین»، در این باره که بازرسان احتمال ارتباط آتش سوزی با یک نقص کامپیوتری یا آسانسورهای موقت مورد استفاده در نوسازی را در نظر دارند، خودداری کرد. دفتر دادستانی گفته است تمام سرنخ ها باید بررسی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

منابع آگاه می‌گویند آمازون بازار داخلی خود را در چین تعطیل می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - منابع آگاه می گویند «شرکت آمازون دات کام» قصد دارد تا نیمه ماه ژوئیه بازار داخلی اش در چین را تعطیل کرده و بر فروش پرمنفعت‌تر کالاهای خارجی و خدمات ذخیره سازی داده‌ها موسوم به «کلاود» در پرجمعیت‌ترین کشور جهان تمرکز کند.

خریداران آمازون در چین از ۹۰ روز دیگر قادر به خرید کالاهای چینی نخواهند بود، اما می توانند از طریق فروشگاه جهانی این موسسه از ایالات متحده، بریتانیا، دانمارک و ژاپن کالا سفارش بدهند.

«آی ریسرچ»، موسسه اطلاعات مصرف کننده، می گوید بازار «تی مال» متعلق به «هولدینگ گروه علی بابا» و «شرکت جی دی دات کام» ۸۱.۹ درصد بازار چین را در سال گذشته در کنترل داشتند.

یک متخصص بازار در چین می گوید، آمازون نمی توانست سریع تر از «تی مال» یا «جی دی» خریدها را به دست مشتری برساند.

خروج آمازون از بازار داخلی چین در حالی اتفاق می افتد که تجارت الکترونیکی در چین کند شده است. درآمد سه ماهه اخیر «علی بابا» آهسته ترین رشد را از ۲۰۱۶ نشان می دهد. «جی دی دات کام» با کاهش پرسنل به محیط متغییر بازار واکنش نشان می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به خاطر نگرانی از آب‌گرفتگی؛ در آبادان، خرمشهر و شادگان «حالت فوق‌العاده» اعلام شد

عکس از آرشیو

سرپرست فرمانداری خرمشهر اعلام کرد به دلیل وقوع «مد اکبر» و آب‌گرفتگی، در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان حالت فوق‌العاده اعلام شده است.

کوروش مودت، سرپرست فرمانداری خرمشهر، به ایرنا گفت در فاصله روزهای شنبه تا سه‌شنبه احتمال «بالا آمدن اب و مد اکبر» در این مناطق وجود دارد و به همین دلیل استانداری خوزستان در این مناطق حالت فوق‌العاده اعلام کرده است.

شدت مد در نیمه ماه قمری و هنگام کامل شدن ماه، بیشتر از مد‌های عادی است که به مد اکبر معروف است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، اعلام کرده است که در حال حاضر ۱۳ روستای غرب کارون در حوزه شهرستان خرمشهر به دلیل اسکان در ساحل رودخانه کارون جزء مناطق پر خطر هستند.

طغیان رودخانه‌های کرخه ، دز و کارون تاکنون سبب آبگرفتگی بیش از ۲۷۰ روستا در خوزستان شده و حدود ۴۰۰ هزار نفر در معرض خطرات ناشی از این سیلاب قرار گرفتند.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG