لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

وزیر امور خارجه سوریه: مقابله به مثل می کنیم


وزیر امور خارجه سوریه: مقابله به مثل می کنیم
وزیر امور خارجه سوریه: مقابله به مثل می کنیم

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه به جامعه بین المللی در مورد به رسمیت شناختن شورای تازه پا گرفته مخالفان سوریه هشدار داد و این شورا را نامشروع خواند.

ولید معلم روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک در تلویزیون سوریه با وزرای پنج کشور آمریکای لاتین تهدید کرد دمشق علیه هر کشوری که شورای ملی مخالفان سوریه را که در استانبول تشکیل شده به رسمت بشناسد، اقدامات تلافی جویانه به عمل خواهد آورد. وی گفت: «من نگران شورا نیستم. نگران موضع سوریه هستم. ما علیه هر کشوری که این شورای نامشروع را شناسایی کند تدابیر سختی اتخاذ خواهیم کرد.»

ده ها تن از رهبران مخالفان دولت سوریه شنبه به منظور گفتگو درباره استراتژی پیشبرد اصلاحات در سوریه در استکهلم پایتخت سوئد گرد آمدند.

تشکیل شورای ملی سوریه از جانب کشورهای غرب از جمله ایالات متحده و فرانسه مورد استقبال قرار گرفت ولی این کشورها چنانکه در مورد شورای ملی انتقال لیبی عمل کردند، شورای مخالفان سوریه را به طور رسمی تایید و شناسایی نکرده اند.

در این میان نیروهای امنیتی سوریه روز شنبه در مراسم سوگواری یک رهبر کرد، به جمعیت سوگوار تیراندازی کرد و پنج تن را کشت.

سازمان ملل اعلام کرد ۲۹۰۰ تن در طی شش ماه سرکوبی اعتراض های صلح آمیز مردم توسط دولت بشار اسد کشته شده اند.

ولید معلم همچنین با انتقاد از کشورهای اروپایی گفت سفارتخانه های سوریه در آن کشورها مورد حمله معترضان قرار گرفته و این کشورها به تعهدات خود در قبال حفاظت از نمایندگی های سوریه عمل نکرده اند و افزود: «اگر آنها متعهد به اجرای کنوانسیون ژنو در تامین امنیت سفارت ما نیستند ما هم عمل مقابله به مثل می کینم.»

وزرای امور خارجه پنج کشور دست چپی کوبا، ونزوئلا ، نیکاراگوئه ، اکوادور و بولیوی به نشانه حمایت از بشار اسد از سوریه دیدار کردند

XS
SM
MD
LG