لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۱

انفجار مرگبار بمب در شهر حلب و ادامه درگیری ها در نقاط مختلف سوریه


انفجار مرگبار بمب در شهر حلب و ادامه درگیری ها در نقاط مختلف سوریه
انفجار مرگبار بمب در شهر حلب و ادامه درگیری ها در نقاط مختلف سوریه

یک روز پس انفجار دو خودرو بمب گذاری شده در دمشق، پایتخت سوریه، انفجار دیگری در حلب، دومین شهر بزرگ سوریه، ٢٧ کشته و بیش از ١٠٠ مجروح بر جای گذاشت.

بنا به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، انفجار روز یکشنبه در شهر حلب در بین دو ساختمان مسکونی رخ داده است. به گفته این خبرگزاری، این انفجار به دست «تروریست ها» صورت گرفته است که دولت سوریه آنها را مسئول اعتراضات روزافزون ضد بشار اسد در یک سال گذشته می داند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا می گوید انفجار این خودروی بمب گذاری شده که در نزدیکی یک ساختمان امنیتی روی داده است ٣ کشته و ٢٥ مجروح بر جای گذاشته است. جزئیات این سانحه به طور مستقل مورد تایید قرار نگرفته است.

در حملات روز شنبه در دمشق، دو خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی ساختمان امنیتی پلیس و اداره اطلاعات منفجر شد. گروهی از مردم سوریه یکشنبه برای دعا و مراسم احیا در محل انفجار گرد هم آمدند. دولت سوریه و گروه های مخالف یک دیگر را به دست داشتن در این بمب گذاری ها متهم می کنند.

صدها تن از فعالان مخالف دولت نیز روز یکشنبه در مرکز شهر دمشق در یک راهپیمایی کم سابقه سالگرد آغاز مبارزات ملی برای آزادی های سیاسی بیشتر در سوریه را گرامی داشتند. با این حال حمله نیروهای امنیتی سوریه این تظاهرات را متفرق کرد و چندین شخصیت برجسته مخالف از جمله محمد سعید و فائز ساره نیز بازداشت شدند.

فعالان سوری می گویند نیروهای دولتی همچنین برای مسدود کردن مخالفان در شهرهای ادلیب، دیر الزور و درعا عملیات نظامی انجام دادند. آن ها می گویند شورشیان در درعا برای پیشگیری ارتش از اعزام نیروی پشتیبانی به منطقه یک پل را منفجر کردند.

قرار است گروهی از کارشناسان مورد حمایت سازمان ملل متحد روز دوشنبه برای مذاکره با دولت در مورد اعزام احتمالی ناظران بین المللی به هدف تلاش برای پایان دادن ناآرامی های یک ساله در این کشور وارد سوریه شوند. این کارشناسان با مدیریت کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد به این کشور اعزام خواهد شد.

آقای عنان هفته گذشته از دمشق دیدن کرد و مصرانه از اسد، رئیس جمهوری سوریه خواست تا با توقف فوری عملیات نظامی و برقراری گفتگو با مخالفان موافقت کند.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، حداقل هشت هزار نفر در سرکوب خشونت بار قیام مردم کشته شدند. اعتراض های مردمی در سوریه با اعتراض های مسالمت آمیز آغاز شدند و به طور فزاینده ای نظامی شدند و نیروهای جدا شده از ارتش به نیروهای هوادار اسد که غیرنظامیان را قتل عام می کردند، حمله بردند.

XS
SM
MD
LG