لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۴

بشار اسد پیروز انتخابات ریاست جمهوری سوریه


بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و برای سومین بار، به سمت ریاست جمهوری رسید که دوره آن هفت سال است. انتخابات روز سه شنبه در بخش های تحت کنترل دولت صورت گرفت و اعلام شد بشار اسد ۸۹ درصد آرا را بدست آورده است.

اپوزیسیون سوریه انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کرده بود. مقامات می گویند ۷۳ درصد واجدان شرایط رای دادن در انتخابات شرکت کردند. پیروزی بشار اسد در این انتخابات دور از انتظار نبود و رقیبان او چهره های ناشناخته ای بودند.

در دمشق، حامیان بشار اسد جشن گرفتند. اما جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا به شدت از انتخابات ریاست جمهوری سوریه انتقاد کردند. کری گفت زمانی که میلیون ها نفر از مردم حتی قادر نباشند رای بدهند، نمی توان این رای گیری را یک انتخابات دانست.

دولت سوریه سعی دارد این انتخابات را به عنوان یک راه حل دموکراتیک برای جنگ داخی سه ساله عرضه کند. در این انتخابات ناظرانی از چندین کشور متحد دولت اسد از جمله ایران، روسیه و ونزوئلا حضور داشتند. آنان به تلویزیون سوریه گفتند انتخابات در مراکز اخذ رای به نظر می رسد که بدون مشکل پیش می رود. بیشتر ناظران حمایت خود را از دولت بشار اسد اعلام کردند.

علاءالدین بروجردی، نماینده مجلس شورای اسلامی که یک هیئت پارلمانی ایران در سوریه را رهبری می کند، به گروهی از قانونگذاران بازدید کننده از سوریه گفت بسیاری از شهروندان سوری در خارج از این کشور، اجازه نیافتند در اروپا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس رای دهند. او این اقدام را «نقض حقوق بشر» خواند.

مار هارف، یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت: «بشار اسد امروز، اعتبار بیشتری از دیروز ندارد.» ماری هارف گفت: «انتخابات غیرواقعی و خالی از مشارکت سیاسی رژیم اسد، تداوم میراث ۴۰ ساله خاندانی است که با سرکوب و خشونت مخالفان سیاسی را در هم شکسته و از اعتنا به آمال مردم سوریه برای صلح و کامیابی طفره رفته است.»
XS
SM
MD
LG