لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۸

خشونت های ضد دولتی، به جنوب سوریه گسترش یافت


خشونت های ضد دولت سوریه روز شنبه پنجم سپتامبر، یک روز پس از کشته شدن یک روحانی برجسته، به یک استان جنوبی گسترش یافت.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از فعالان و رسانه های طرفدار دولت حاکی است، شیخ وحید بالوس، روحانی اقلیت دروز، روز جمعه چهارم سپتامبر در جریان انفجارهایی که دستکم ۲۵ تن دیگر را کشت از پای در آمد.

این روحانی از منتقدان بشار اسد رئیس جمهوری بود و جوانان در استان سویدا را ترغیب می کرد از خدمت در ارتش خودداری کنند. همچنین از پیکارجویان دولت اسلامی، که بر یک سوم سرزمین سوریه مسلط شده اند، انتقاد می کرد.

بالوس روز جمعه در انفجار یکی از دو بمب اتومبیلی، از جمله در نزدیکی بیمارستان شهر سویدا،کشته شد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه و دیگر گروه های فعال گفتند شورشیان مجسمه حافظ اسد رئیس جمهوری سابق را منهدم کردند، ادارات امنیتی را در محاصره گرفتند و دولت را مسئول مرگ شیخ وحید دانستند.

گروه ناظر گفت که شمار کشته شدگان این حوادث به ۳۷ تن افزایش یافت، از جمله شش پرسنل امنیتی که در زد و خورد با شورشیان جان سپردند. سویدا در روزهای پیش از انفجار تجمعات بزرگ مردمی را که از دولت می خواستند خدمات عمومی را برای آنها فراهم آورد، شاهد بود.

خبرگزاری رسمی دولتی و دیگر گروه های فعال، شمار کشته شدگان ناشی از انفجارها را ۲۶ تن اعلام کردند. مسئولیت بمب گذاری ها را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

دولت سوریه انفجارها را « عملیات تروریستی مذبوحانه» نامید.

طرفداران شیخ بالوس در بیانیه ای گفتند آنها نیروهای امنیتی را از شهر اخراج خواهند کرد.

دروز، یک شاخه اسلام شیعه که به قرن ۱۰ باز می گردد، حدود ۵ درصد جمعیت سوریه را در بر می گیرد، و بین طرفداران و مخالفان اسد تقسیم می شود.

در لینان، که جمعیت قابل ملاحظه ای از درزوها در آن بسر می برد، ولید جمبلات رهبر سیاسی فرقه ، مرگ بالوس را « حمله ای دردناک» به جامعه دروز توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG